Około godz. 4.30 dyżurny stanowiska kierowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Włoszczowej otrzymał zgłoszenie o wypadku na drodze krajowej nr 78 w okolicach Chlewic (gm. Moskorzew). Doszło do zderzenia czołowego dwóch samochodów osobowych : Volkswagena Passata oraz Opela Astry. Dyżurny zadysponował do działań zastępy z włoszczowskiej JRG oraz jednostki powiatu jędrzejowskiego i zawierciańskiego.

[galeria=2,prawa]Strażacy oraz załoga karetki pogotowia zastali na miejscu zdarzenia zmasakrowane auta. Jedno z nich znajdowało się na drodze, zaś drugie częściowo zawisło z jezdni do rowu. Po zabezpieczeniu terenu akcji i oświetleniu miejsca prowadzonych działań natychmiastowo podjęto akcję ratunkową.

[galeria=3,lewa]Siedmioro spośród dziewięciorga poszkodowanych było uwięzionych w autach. Lekarz dokonujący segregacji rannych stwierdził zgon dwójki poszkodowanych – pasażerów Opla Astry (kobieta – 40 lat i mężczyzna – 41 lat). Podczas gdy strażacy, przy użyciu sprzętu hydraulicznego, cięli karoserię samochodów, w celu wydostania ofiar, ratownicy udzielali poszkodowanym pomocy medycznej i wsparcia psychologicznego. Jednocześnie na miejsce wypadku przybywały kolejne zastępy straży pożarnej oraz załogi Pogotowia Ratunkowego.

W trakcie działań na miejscu zdarzenia zmarła trzecia osoba (nie ustalono wieku ofiary). Ranni wydobywani z wraków przewożeni byli do szpitali w Kielcach, Jędrzejowie i Włoszczowej, niestety w drodze do szpitala zmarła jedna z poszkodowanych 18-letnia kobieta.

Na czas prowadzenia akcji ratowniczej droga została całkowicie zamknięta. Policja wyznaczyła objazd i kierowała ruchem. Ciała ofiar z Opla zostały wydobyte z auta dopiero po zakończeniu przez prokuratora czynności służbowych.

W działaniach udział brało 7 zastępów straży pożarnej (28 strażaków).

Źródło: KM PSP Kielce, KG PSP

o autorze

Redakcja