Od początku roku w lasach wszystkich form własności powstało ponad osiem tysięcy pożarów lasów.
Według danych Państwowej Straży Pożarnej od 1 stycznia do 12 sierpnia w lasach powstało 8166 pożarów, najwięcej w województwach: mazowieckim – 2376, łódzkim – 728, wielkopolskim – 609 i świętokrzyskim – 562. Objęły one powierzchnie prawie 903 hektarów. Dla porównania w 2018 roku w tym samym okresie powstało 6238 pożarów i objęły prawie 465 hektarów.
Na gruntach zarządzanych przez Lasy Państwowe w 2019 roku powstało 2785 pożarów na powierzchni 902,99 ha – pozostałe pożary to pożary lasów innej formy własności – poinformował Jan Kaczmarowski z Wydziału Ochrony Lasu Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.
Leśnicy przypominają, ogień całkowicie niszczy warstwę runa i podszytu, a ocalałe drzewa są osłabione, wtedy są atakowane przez grzyby i owady. W płonącym lesie zwierzęta wpadają w panikę, tracą orientację i wbiegają w płomienie. Podczas pożaru giną zarówno duże ssaki, jak i te mniejsze, niezdolne do szybkiego biegu (ryjówki, jeże czy nornice), a także gniazdujące na ziemi ptaki i ich lęgi oraz płazy i gady. Ogień jest śmiertelnym niebezpieczeństwem dla również owadów (pszczół, trzmieli czy mrówek).