Jak informuje Komenda Główna PSP na terenie lasów gwałtownie wzrasta zagrożenie pożarowe. Spowodowane jest to ostatnimi bardzo słonecznymi dniami bez deszczu.

W rozmowie przeprowadzonej na antenie stacji TVN Meteo, Rzecznik Prasowy KG PSP bryg. Paweł Frątczak przedstawił informację dotyczące obecnej sytuacji. Na chwilę obecną występuje bardzo wysokie zagrożenie w kilku województwach. Zgodnie z przewidywaniami meteorologów, będzie ono wzrastać i rozprzestrzeniać się na obszar całego kraju.

W rozmowie Rzecznik Prasowy informuje, że tylko w ostatnich dwóch dniach, strażacy interweniowali ponad 120 razy w akcjach gaszenia pożarów lasów. W większości były to małe pożary, gaszone w samym zarodku.

Dużą rolę odgrywają tu wieże – punkty obserwacyjne. Dyżurujący tam człowiek, zauważając dym natychmiast podejmuje stosowne kroki, mające na celu sprawdzenie powodu wydobywania się zauważonego dymu oraz ewentualnego zawiadomienia Straży Pożarnej.

Podczas ostatniego tygodnia strażacy zmagali się z dwoma poważniejszymi pożarami lasów. Obydwa dotyczą województwa śląskiego. Pierwszy pożar spowodowały najprawdopodbniej zatarte hamulce pociągu. W akcji gaśniczej, trwającej około 4 godzin udział brało 10 jednostek Straży, samolot gaśniczy oraz helikopter. Spaleniu uległo około 4 hektarów lasu. W drugiej akcji, gdzie spaleniu uległo aż 10 hektarów lasu, udział wzięły 22 jednostki Straży oraz 3 samoloty gaśnicze.

Pan Frątczak w rozmowie przypomina także o tym, że aż 95% pożarów lasów spowodowana jest bezmyślnością ludzi. Przypominamy więc o konieczności zachowania środków ostrożności, podczas przebywania w lesie. Chodzi tu m.in o konieczności chodzenia wyznaczonymi drogami, unikania palenia papierosów. Według obowiązujących przepisów, niezależnie od stopnia zagrożenia pożarowego, źródło jakiegokolwiek ognia powinno znajdować się minimum 100 metrów od lasu.

Pamiętajmy – Las rośnie wolno, lecz płonie bardzo szybko.

o autorze

Redakcja