W dniach 5-10 września 2015 r. w Sankt Petersburgu (Rosja) odbyły się XI Mistrzostwa Świata w Sporcie Pożarniczym. W Mistrzostwach wśród 23 drużyn znalazła się również reprezentacja polskiego pożarnictwa. Drużynę męską stanowiła reprezentacja Państwowej Straży Pożarnej, natomiast zespół żeński zbudowany został w oparciu o drużynę MDP Papowo Toruńskie.

Współzawodnictwo prowadzone było na Stadionie Pietrowskim, na którym swoje rozgrywki prowadzi utytułowany klub piłkarski Zenit St. Petersburg.

Pierwszego dnia zawodnicy rywalizowali w konkurencji drabiny hakowej. Po eliminacjach na stadionie, rywalizacja przeniosła się na najbardziej reprezentatywne miejsce w mieście – Plac Dworski, tuż przy Ermitażu, gdzie organizatorzy postawili specjalnie na tą okazję drugą wspinalnię i trybuny. Po znakomitej ceremonii otwarcia, przeprowadzone zostały półfinały i finały „hakówki”.

Z naszej ekipy najlepszy wynik indywidualny osiągnęła Marta Lach, zajmując 5 miejsce, tuż za ścisłym finałem. Łączny wynik drużyny żeńskiej dał 2 miejsce, mężczyźni zajęli 6 lokatę. Kulminacją tego dnia, było wyrównanie rekordu świata mężczyzn przez Romana Wagnera (Rosja) – 12,56 s.

Drugiego dnia zostały rozegrane 2 konkurencje: pożarniczy tor przeszkód 100 m oraz sztafeta pożarnicza 4×100 m. W „setce” najbardziej wartościowy wynik osiągnął Mateusz Brzoza (KP PSP Strzelce Opolskie) – 15,95 s. W finale zawodników zza naszej wschodniej granicy „pogodził” Czech – Jakub Pekny, zwyciężając z czasem 15,09 s.

Popołudniowa sztafeta rozegrana została w bardzo trudnych warunkach, gdyż padał deszcz i wiał dość silny wiatr. Zespół męski zajął 5 miejsce, z bardzo dobrym, jak na te warunki czasem – 59,01 s. Dziewczęta, po kontuzji jednej z zawodniczek, również były 5.

Zwieńczeniem zmagań była ostatnia konkurencja – ćwiczenie bojowe, które nie przyniosło większych zmian w kolejności końcowej. Obydwa nasze zespoły zajęły w klasyfikacji generalnej 5 miejsca. Klasyfikacje mężczyzn i kobiet zdominowali Rosjanie.

Kolejne Mistrzostwa odbędą się za rok w Izmirze (Turcja).

Autor: mł. bryg. Szymon Ławecki (Biuro Szkolenia KG PSP)