Jednostka OSP w Mierzęcicach w powiecie będzińskim jako pierwsza w Polsce otrzymała wóz serii AT zabudowany przez firmę Rosenbauer.

Za 1 mln 138 tysięcy złotych brutto druhowie otrzymali średni samochód ratowniczo – gaśniczy na podwoziu MAN TGM 13.290 z napędem 4×4, dwuosobową kabiną i zintegrowaną kabiną załogi przystosowaną do transportu czterech strażaków.

Zabudowa wykonana z materiałów odpornych na korozję posiada sześć skrytek zamykanych żaluzjami i jedną, która jest zamykana klapą. Na wyposażeniu znajduje się zbiornik wody o pojemności 3000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 300 litrów, autopompa dwuzakresowa o wydajności 2800 litrów na minutę, działko wodno-pianowe o wydajności 2400 litrów na minutę, linia szybkiego natarcia, wyciągarka, maszt oświetleniowy i zestaw sanitarny.

Środki na jego zakup pochodziły z budżetu gminy, Samorządu Województwa Śląskiego, Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Wspólnoty Leśno-Gruntowej ‚Nadzieja’.

Dotychczas używany przez OSP Mierzęcice samochód ratowniczo-gaśniczy trafi w ręce OSP Toporowice.

Foto. UG Mierzęcice

o autorze

Redakcja/Łukasz