Wielu z nas, opiekunów MDP zastanawia się nad tym jak zachęcić młodzież do wstąpienia w szeregi naszej drużyny. Połowa wakacji za nami. Oznacza to, że wkrótce większość opiekunów MDP stanie przed chęcią odmłodzenia swojej drużyny, a co za tym idzie przed problemem z przeprowadzeniem naboru.

Z reguły nabory do MDP potrzebne są nie tylko z chęci wprowadzenia tzw. „świeżej krwi” zainteresowanej pożarnictwem, ale przede wszystkim z powodu ukończenia przez druhów 18 roku życia i wstąpieniem ich do OSP. Są także tacy, którzy sami, z różnych przyczyn decydują o odejściu z drużyny. Zatem jak zachęcić młodzież do wstąpienia w szeregi MDP? Postaram się Wam podsunąć kilka pomysłów.

Niektórzy opiekunowie nie zajmują swojego czasu na organizację naboru, tylko wychodzą z założenia, że „jakoś to będzie, na pewno ktoś przyjdzie”. Takie podejście nie przynosi rezultatów, a wręcz może doprowadzić do rozpadu drużyny. Co więc powinniśmy zrobić?

Pierwszym krokiem jest zgoda na przeprowadzenie naboru od Zarządu OSP. Są takie jednostki, które nie ingerują w pracę opiekuna MDP i z góry pozwalają na każde jego przedsięwzięcie, bowiem im także leży na sercu dobro drużyny oraz korzyści jakie daje Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, czyli późniejsze zasilenie podziału bojowego OSP przez pełnoletnich członków drużyny.

Kolejny krok to porządne przygotowanie się do rekrutacji. Na początku powinniśmy ustalić szczegółowy plan naboru. Powinien on zawierać wszystkie nasze pomysły jakimi dysponujemy w celu osiągnięcia zamierzonego celu, jakim jest pozyskanie nowych członków drużyny oraz wiek przyszłych członków.

Dla ogłoszenia rekrutacji do MDP wybiera się tworzenie plakatów i ulotek, w których zawieramy informacje na temat terminu pierwszej zbiórki oraz informacje na temat samej drużyny: czym się zajmuje i jakie są jej cele, jakimi osiągnięciami możemy się pochwalić oraz co oferuje członkostwo w MDP.

Jeżeli dysponujemy budżetem możemy pokusić się o przygotowanie różnorakich gadżetów promujących drużynę. Ciekawym pomysłem jest wyjście w teren. W tym celu możemy przygotować „coś od siebie”, czym będziemy zachęcać do wstąpienia w szeregi naszej drużyny. Takim „czymś” mogą okazać się jabłka lub cukierki z karteczką informującą o terminie pierwszej zbiórki wraz z podaniem numeru telefonu lub adresem e-mail.

Innym pomysłem może być własnoręczne przygotowanie przez dotychczasowych członków drużyny naklejek z motywami strażackimi lub z logo drużyny. W celu ogłoszenia rekrutacji do drużyny możemy wykorzystać portale społecznościowe. Zaobserwowałam, że coraz więcej drużyn posiada swój fanpage na Facebooku, na którym umieszcza ważne dla nich wydarzenia. Jest to także świetny pomysł na ogłoszenie rekrutacji.

Deutsche Jugendfeuerwehr chcąc zachęcić młodzież do straży organizuje tzw. Dni Otwarte Straży. Również w Polsce przyjęła się taka forma promocji swojej drużyny. Przy tym potrzebny jest bardzo przemyślany pomysł, chęci oraz zaangażowanie całej jednostki.

W zeszłym roku rozesłałam do lokalnych środków masowego przekazu informację o naborze wraz z plakatem. Było mi bardzo miło, gdy okazało się, że mój komunikat nie został pominięty i natychmiast na stronach internetowych lokalnych mediów pojawiło się obwieszczenie o naszej akcji. Można pójść o jeden krok do przodu i zwrócić się z prośbą o publikacje w prasie, a także o reklamę w lokalnej rozgłośni radiowej. Tym bardziej, jeśli drużyna ma się czym pochwalić i działa bardzo prężnie.

Spotkałam się z drużynami, które swoją pracę rozpoczynają wraz z nadejściem nowego roku kalendarzowego. Ja jednak proponuję skorzystanie z mojego planu działania, który rozpoczyna się równo z rozpoczęciem roku szkolnego. Wtedy właśnie momentem odpoczynku są wakacje. Wszystko więc idzie w parze. Jeśli jednak ktoś preferuje początek działalności drużyny od stycznia, to ciekawym pomysłem jest „opanowanie” szkół przez członków MDP.

Przygotowując ciekawy program możemy zwrócić się do dyrekcji szkół z prośbą o zorganizowanie lekcji na temat bezpieczeństwa, przy tym korzystając z okazji promujemy drużynę i zachęcamy do wstąpienia w jej szeregi. W tym wypadku również zaleca się przygotowanie ulotek i gadżetów.  Nic nie wyklucza tego, aby to samo przeprowadzić we wrześniu. Należy jednak liczyć się z tym, iż pracę z drużyną rozpoczniemy nieco później.

Jeżeli jesteśmy naprawdę zdeterminowani i bardzo pragniemy pozyskać nowych członków można pokusić się o wizytę w szkole, tym razem będzie to spotkanie z rodzicami i przedstawienie im swoich zamiarów podczas wywiadówki. Tutaj także będzie potrzebna zgoda dyrekcji szkoły, a także wychowawcy klasy.

Warto pamiętać, że kontakt z rodzicami jest bardzo ważny. Dlatego po przeprowadzonym naborze warto zorganizować spotkanie z rodzicami. Takie spotkanie pokaże rodzicom, że to co robimy to nie farsa, a całkiem poważna sprawa. Rodzice powinni wiedzieć komu powierzają swoje dziecko w trakcie trwania zbiórek oraz innych przedsięwzięć, czym zajmować się będzie ich dziecko w straży oraz co my, jako opiekunowie, im oferujemy i zapewniamy. Rodzice muszą być przygotowani na to, że może zdarzyć się jakiś nieprzewidziany wyjazd związany z działalnością drużyny i że czasami zbiórka nie potrwa godzinę, a nieco dłużej.

Pierwsza zbiórka z młodzieżą i z rodzicami powinna mieć charakter „zbiórki poznawczej”, na której My jako opiekunowie powinniśmy zaprezentować wszystkim kandydatom najistotniejsze informacje o drużynie tj.: jak wyglądają zbiórki i praca drużyny; w jakich turniejach, konkursach i zawodach bierzemy udział; co jest naszym największym osiągnięciem; jak wyglądają inne wszelkiego rodzaju imprezy. Ważne jest także przedstawienie planów na najbliższy rok. Takie informacje można obrazowo przedstawić w formie prezentacji, w której umieszczamy także zdjęcia z lat ubiegłych przedstawiające naszą pracę. Należy także uzupełnić odpowiednią dokumentację członkowską.

Jak wiadomo Regulamin Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Wzorcowy Regulamin Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej nie dyskryminuje żadnej płci. W związku z tym w szeregach Ochotniczej Straży Pożarnej i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej jest miejsce zarówno dla mężczyzn i chłopców, jak i kobiet i dziewcząt, świadczy o tym zapis rozdziału II pkt. 1 „Wzorcowego Regulaminu Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej”, który mówi, że „członkami drużyny mogą być dziewczęta i chłopcy w wieku do 18 lat. Podstawą przynależności do MDP jest złożenie deklaracji.”

Obserwując drużyny zauważyłam, że zacierają się granice pomiędzy dziewczętami a chłopcami. Zarówno jedni, jak i drudzy biorą coraz większy udział w życiu swojej drużyny i jednostki. To zacieranie granic widać także podczas zawodów sportowo-pożarniczych. Bywa tak, że dziewczęta potrafią być znacznie sprawniejsze niż chłopcy w ich wieku. Ważne, żeby cały czas wpajać im to, że wcale nie są gorsze od chłopców. Wiadomo przecież, że to właśnie słabsza płeć wykazuje się większą cierpliwością, zaangażowaniem, opanowaniem i systematycznością.

Młodzież w Ochotniczej Straży Pożarnej jest bardzo ważna. Powinno na tym zależeć nie tylko młodszemu pokoleniu, ale także starszemu. Niestety spotyka się takie jednostki, które są przeciwne tworzeniu u siebie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, a jeżeli już takowa istnieje ograniczają oni jej działalność. Takie działanie nie wróży niczego dobrego. Warto przypomnieć sobie słowa Apelu Jasnogórskiego (wersja młodzieżowa), który mówi: „Już dzisiaj zależy od polskiej młodzieży następne tysiąc lat”.  Warto zastanowić się nad tymi słowami, dlatego interpretację ich pozostawiam Wam, Drodzy Opiekunowie, indywidualnie.

dh Agnieszka Piepiórka – Opiekun Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Starogardzie Gdańskim/ Członek Komisji ds. Młodzieży i Sportu przy ZG ZOSP RP w Warszawie/ Przewodnicząca Zespołu ds. Młodzieży przy ZG ZOSP RP w Warszawie

o autorze

Redakcja