Dobiegła końca szósta edycja ultramaratonu kolarskiego „500km plus na rowerach”. W tym roku z dopiskiem „dla strażaków z Ukrainy”.

W tym roku postanowiliśmy wspomóc Naszych kolegów Ukraińców, którzy w tym niezwykle trudnym okresie potrzebują każdego wsparcia i gestu dobrej woli.

Celem akcji było zebranie i przekazanie artykułów medycznych, pożywienia i podstawowej chemii domowej.

Zbiórka przerosła Nasze najśmielsze oczekiwania. Ale o tym poniżej.

I dzień:

Start nastąpił 23 czerwca spod KW PSP we Wrocławiu (i zarazem spod JRG nr 9 KM PSP we Wrocławiu).

Na starcie zameldowała się liczna grupa kolarzy, z zastępcą dolnośląskiego komendanta st. bryg. Piotra Grzyba na czele. Zaszczytem było również powitanie i uczestnictwo kolegów z Ukrainy. Piątka kolarzy wraz z zabezpieczeniem technicznym stawiła się na starcie. Na uwagę zasługuje fakt, że Panowie dostali indywidualne pozwolenia na kilkudniowe opuszczenie kraju, w którym trwa wojna.

Z uwagi na uczczenie 30-lecia powstania Państwowej Straży Pożarnej trasa przejazdu obejmowała liczne jednostki, zarówno PSP jak i OSP. 

Przywitali Nas: JRG4 Wrocław, KM oraz JRG8 Wrocław, JRG3 Wrocław, KP PSP Oława, KP PSP Namysłów, KP PSP Kluczbork, KP PSP Olesno, OSP Szarlejka, CS PSP w Częstochowie, KP PSP Myszków, KP PSP Zawiercie, KP PSP Olkusz, miejscowość Skała gdzie powitały Nas OSP Maszyce, OSP Cianowice, OSP Rzeplin, OSP Sułoszowa oraz OSP w Skale, JRG3 Kraków, KM PSP Kraków oraz SA PSP Kraków, gdzie zaplanowany był nocleg.

Po dotarciu do Krakowa, przed noclegiem, mieliśmy przyjemność odwiedzić strażackiego hejnalistę i odsłuchaliśmy hejnału z Wieży Mariackiej odegranego o godzinie 3.00.

Etap ten był bardzo wymagający z uwagi na długość wynoszącą 344 km oraz dużą ilość podjazdów. Dodatkowo cały dzień temperatura oscylowała w okolicach 30 st C, co nie pomagało w pokonywaniu kilometrów.

II dzień:

Start spod szkoły aspirantów nastąpił o godzinie 8.00. Kadra szkoły oraz kadeci stanęli na wysokości zadania wykonując szpaler, którym opuściliśmy mury uczelni.

Gospodarze Naszych postojów: KM PSP Tarnobrzeg, KP PSP Sandomierz, OSP Annopol, KP PSP Opole Lubelskie, OSP Kazimierz Dolny.

W Kazimierzu bardzo ciepło powitał nas burmistrz miasta wraz z komendantem powiatowym PSP z Puław. Burmistrz przeprowadził nas przez starówkę, gdzie akurat odbywał się 56. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Pan burmistrz zapewnił Nam również nocleg w szkole podstawowej, gdzie czekał na Nas ciepły posiłek (a rano pyszne śniadanie).

Etap ten również posiadał typowo górską charakterystykę, ale był już nieco krótszy i wynosił 265 km. Warunki atmosferyczne bez zmian – 30-to stopniowy upał.

III dzień:

Trzeci dzień to już przyjemność dla kolarza. Jazda z górki aż do Warszawy po trasie liczącej 167 km. Humory dopisywały, każdy widział już upragnioną metę.

Również i tego dnia staraliśmy się odwiedzić brać strażacką. Pierwszy postój, a właściwie to drugi start miał miejsce w KP PSP Puławy, gdzie przywitał Nas osobiście Pan komendant, starszy brygadier Grzegorz Podhajny. Następnie odwiedziliśmy Lotniczą Akademię Wojskową w Dęblinie, JRG 12 w Warszawie (trzymamy kciuki za nową remizę), JRG 5 w Warszawie i punktualnie o 16.00 wjechaliśmy na metę w Szkole Głównej Służby Pożarniczej.

Zostaliśmy ugoszczeni przez Prorektora-Zastępcę Komendanta ds. Operacyjnych bryg. mgr inż. Pawła Fliszkiewicza. Były gratulacje, przemowy oraz odwiedził Nas lokalny kolarz z poprzedniej epoki ze swoim stalowym bicyklem.

Tegoroczna akcja w liczbach:

Ilość kolarzy łącznie – 62 osoby (w tym 5-ciu strażaków z Ukrainy),

Maksymalna ilość kolarzy na trasie – 29 osób (12 osób pokonało całą trasę),

Ilość samochodów zabezpieczających przejazd – 7 (w tym motocykl),

Czas trwania od startu do mety– 56 godzin,

Czas jazdy netto – 27 godzin 48 minut,

Dystans – 776,09 km,

Suma podjazdów – 3368 m,

Suma zjazdów – 3390 m,

Ilość obrotów korbą – 96577,

I najważniejsze- zebraliśmy prawie dwie ciężarówki SCKw pomocy rzeczowej.

Po powrocie na Ukrainę, na naszych kolegów z tamtejszej straży pożarnej czekała miła niespodzianka – spotkanie z gen. Sergiejem Krukiem, który wręczył im państwowe odznaczenia.

Serdecznie dziękujemy każdemu, kto z chęcią i zaangażowaniem przyczynił się do sprawnej organizacji akcji. Byli to zarówno uczestnicy jak i liczni sponsorzy: VW Centrum Wrocław, Harfa Harryson, Profactive, Tlenoterapia Hiperbaryczna, Radomix, Telewizja Wzgórz Trzebnickich, Quest, Kurcze Pieczone, Mavic, Combat, Polski Zespół Humanitarny, 1008 (Bałtyk Bieszczady tour), Łosoś Ustka, NordGlass, Stako.

Ogromne wyrazy podziękowania kierujemy również do gospodarzy w PSP oraz OSP, którzy Nas gościli – dzięki wielkie!!

Tegoroczna edycja rowerowego ultramaratonu „500km plus na rowerach dla strażaków z Ukrainy” jest już miłym wspomnieniem.

Do zobaczenia za rok:)

Autor:  st. kpt. Jędrzej Banasik d-ca JRG nr 1 w Słupsku „Strażak ze Słupska”

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl