Ponad 160 samolotów i śmigłowców w barwach 10 państw oraz 7 zespołów akrobacyjnych zaprezentuje się podczas tegorocznych Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW 2017 w Radomiu. Nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników czuwać będzie każdego dnia blisko 100 strażaków.

Od 24 sierpnia wydzielone siły i środki do zabezpieczenia pokazów AIR SHOW 2017 w Radomiu biorą udział w szkoleniach na statkach powietrznych, podczas których poznają ich budowę i doskonalą działania ratownicze na wypadek awaryjnego lądowania.

– Do zabezpieczenia tegorocznych pokazów wydzielonych zostało 25 zastępów, w tym 12 samochodów gaśniczych i 13 samochodów specjalnych z Wojskowych Lotniskowych Straży Pożarnych, Państwowej Straży Pożarnej oraz Portu Lotniczego Radom. Do wsparcia i zabezpieczenia ewentualnej akcji ratowniczo-gaśniczej uwzględniono również udział: 17 zastępów Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu oraz 45 zastępów z Ochotniczej Straży Pożarnej z Krajowego Systemu Gaśniczo-Ratowniczego (KSRG). Łącznie w AIR SHOW każdego dnia zaangażowanych będzie ponad 100 strażaków” – powiedział podpułkownik Leopold Gajda z Biura Organizacyjnego AIR SHOW.

– Bezpieczeństwo jest priorytetem, dlatego strażacy przechodzą wielogodzinne ćwiczenia na statkach powietrznych: poznają ich budowę, miejsca szczególnie niebezpieczne, wyjścia awaryjne. Uczestniczą również w treningach działania w sytuacji awaryjnego lądowania statków powietrznych oraz symulowanych pożarów infrastruktury na terenie lotniska. Ponadto przygotowują się do prowadzenia czynności prewencyjnych mających na celu zapewnienie właściwego poziomu bezpieczeństwa pożarowego” – wyjaśnia Komendant Miejski PSP w Radomiu starszy brygadier Sławomir Podsiadły.

Takie ćwiczenia odbyły się w czwartek, strażacy ćwiczyli na samolotach MiG-29 i F-16, które znajdują się na płycie lotniska 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu.

– Tak duże przedsięwzięcie, jakim jest AIR SHOW wymaga odpowiedniego przygotowania, w tym takich właśnie szkoleń. Potrzebna jest również koordynacja działania wszystkich służb, dlatego powołany został Zespół Bezpieczeństwa, w skład, którego wchodzą przedstawiciele wojska, straży pożarnej, policji oraz straży granicznej – dodaje st. bryg. Podsiadły.

Foto. organizator

o autorze

Redakcja/Łukasz