Na początku lipca do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu trafił nowy ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy. Jego głównym zadaniem będzie ochrona terminalu LNG i prawobrzeżnej części miasta.

Samochód trafił do strażaków w Świnoujściu na mocy umowy podpisanej we wrześniu 2014 roku między spółką Polskie LNG, Państwową Straż Pożarną oraz wojewodą zachodniopomorskim. Zakłada ona między innymi zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego, średniego samochodu ratowniczo – gaśniczy z modułem proszkowym, ciężkiego samochodu ratowniczo – gaśniczego, samochodu specjalnego – drabina, agregatu proszkowego, nośnika kontenerów z kontenerem do przewozu środka pianotwórczego oraz wybudowanie nowej strażnicy dla Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 2, jej budowa ma zakończyć się w połowie przyszłego roku. Wartość umowy to około 20 milionów złotych.

big_263c147a417ffaa6db3b7a50284b23db2c9ed405

Nowy samochód został zabudowany przez firmę Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych z Bielska – Białej na podwoziu Scania P440CB 6×6 EHZ z 6-osobową kabiną. Zabudowa w całości wykonana z kompozytów w układzie skrytek 2+2+1. Scania posiada zbiornik wody o pojemności 8500 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 850 litrów oraz autopompę o wydajności 5600 litrów na minutę przy ciśnieniu 8 bar.

Wóz jest wyposażony w aparaty ochrony dróg oddechowych, ubrania żaroodporne, sprzęt łączności, armaturę wodno – pianową, pompę turbinową, zestaw ratownictwa medycznego, piłę spalinową do betonu i stali, agregat oddymiający, agregat prądotwórczy, maszt oświetleniowy w technologii LED oraz działko wodno – pianowe zdalnie sterowane.

Autopompa i cały układ wodno – pianowy jest odporny na działanie wody morskiej.

Obecnie pojazd znajduje się w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Świnoujściu, ponieważ nie mieści się do garażu JRG 2. Budowa gazoportu ma zakończyć się we wrześniu, natomiast rozruch techniczny może potrwać do II kwartału przyszłego roku.

Foto.KM PSP Świnoujście

o autorze

Redakcja