Zakończyła się renowacja strażackiej kwatery ‘SKAŁA’

Na warszawskich Powązkach przeprowadzona została renowacja kwatery wojennej Strażacki Ruch Oporu “SKAŁA”.

W latach 50 ubiegłego wieku na Powązkach powstał pomnik Strażackiego Ruchu Oporu ‘Skała’, a obok umieszczono blaszane tablice z nazwiskami 254 warszawskich strażaków, żołnierzy poległych w latach 1939-1945. Po dwóch latach tablice skorodowały, tak że nazwiska nie były czytelne. W ich miejscu umieszczono jedenaście płyt z piaskowca na których wyryto już nie 254 nazwiska, a 372. Dodano 118 nazwisk poległych strażaków z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych i Szkoły Oficerów Pożarnictwa w Warszawie.

Jak można przeczytać na stronie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie, prace konserwacyjne pomnika Strażackiego Ruch Oporu „Skała” wykonano w 2014 roku. Niestety nazwiska 372 poległych strażaków wyryte na 11 płytach z piaskowca były już nieczytelne i zachodziła pilna potrzeba renowacji lub wymiany płyt na marmurowe.

Na wniosek mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP skierowany do wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła kwatera przeszła renowację.

Zgodę na prace remontowe wydał Wojewoda Mazowiecki, jako ustawowy opiekun wszystkich grobów i cmentarzy wojennych na terenie województwa. Prace były koordynowane przez Biuro Wojewody, które zatwierdzało zakresy robót, treści inskrypcji, zmiany i aktualizacje danych osobowych na tablicach epitafijnych. Prace były też na bieżąco kontrolowane na miejscu – poinformował mł. bryg. Karol Kierzkowski z Komendy Wojewódzkiej PSP.

Strażacki Ruch Oporu „Skała” był polską konspiracyjną organizacją skupiającą strażaków, działała w okresie od końca 1939 r. do końca 1943 r. na obszarze całego państwa polskiego. Podczas powstania warszawskiego strażacy wywodzący się z Ruchu Oporu walczyli w oddziałach liniowych, zwłaszcza w szeregach Batalionu „Nałęcz” por. Stefana Kaniewskiego ps. „Nałęcz”.

Foto. KW PSP Warszawa 

 

Exit mobile version