Z Rozkazu Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej w dniach 25-26 kwietnia br. odbędą się pierwsze w tym roku ćwiczenia międzywojewódzkie.

Miejscem ćwiczeń pod kryptonimem ‘WISLANDIA 2017’ będzie województwo kujawsko-pomorskie, a dokładnie powiat włocławski. Bardzo prawdopodobne, że scenariusz zakłada powódź w fikcyjnym kraju WISLANDIA w związku z czym władze kraju poprosiły o pomoc Unię Europejską w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności. Pozytywnie odpowiedziała Polska, która wyśle dwa moduły HCP i Niemcy.

Według naszych informacji już w nocy z poniedziałku na wtorek do powiatu włocławskiego wyjedzie moduł pomp wysokiej wydajności (HCP KATOWICE) z województwa śląskiego, a kilka godzin później z miejsca koncentracji również moduł HCP KOPERNIK. Dodatkowo w ramach współpracy w ćwiczeniach udział weźmie podobny moduł utworzony z sił i środków THW – Federalnej Agencji Pomocy Technicznej.

Obecnie Polska dysponuje czterema modułami HCP tj. Katowice, Toruń, Rzeszów i Gorzów Wielkopolski, które zgłoszone do systemu CESIS i gotowe do niesienia pomocy na terenie całej Unii Europejskiej.

Każdy moduł HCP składa się z wydzielonych sił i środków Państwowej Straży Pożarnej. Na wyposażeniu znajdują się m.in. pompy wysokiej wydajności na przyczepach, samochody ratowniczo – gaśnicze, samochody wężowe, samochody kwatermistrzowskie, lekkie samochody rozpoznawczo-ratownicze oraz nośniki kontenerów z kontenerami sanitarnymi i kwatermistrzowskimi.

o autorze

Redakcja/Łukasz