Już jutro, 9 czerwca na rynku w Wadowicach odbędą się kolejne zawody rozgrywane w formule Firefighter Combat Challange w ramach Centralnego Kalendarza Imprez Sportowych Komendanta Głównego PSP.

Formuła FCC to widowiskowe zawody pozwalające na rywalizację w warunkach zbliżonych do tych z jakimi może się spotkać strażak podczas realnego pożaru. W trakcie pokonywania toru zawodnicy wbiegają z obciążeniem na ustawią na torze wieżę aby tam wciągnąć odpowiedni pakiet węży następnie przy użyciu młota symulują wyważanie drzwi (na odpowiednim urządzeniu), przeciągają węża napełnionego wodą a na końcu ewakuują 80 kilogramowego manekina. Wszystko to z pełnym strażackim wyposażeniem.  Biegi rozgrywane są na równoległych torach co sprzyjają współzawodnictwu. Oprócz startów indywidualnych startują również tandemy i sztafety drużynowe (konkurencja bardzo lubiana przez publiczność)

Program:

Piątek
12.00 – 18.00 starty indywidualne
12.30 – oficjalne otwarcie zawodów.
Sobota
9.00 – eliminacje sztafet
14.00 – starty tandemów.
16.00 – starty sztafet – system pucharowy
17.00 – uroczyste zakończenie zawodów i rozdanie nagród.

Zawody „Firefighter Combat Challenge Wadowice – Strażackie Wyzwanie” organizowane są już po raz piąty. W zeszłym roku do Wadowic przyjechało 120 zawodników, w tym będzie ich aż 147.

Podczas trwających dwa dni zawodów Komenda Powiatowa PSP w Wadowicach organizuje równolegle i ściśle powiązany „Piknik Ratowniczy”z atrakcjami  dla strażaków jak i  mieszkańców naszego miasta. Udaje nam się z powodzeniem wzbudzić zainteresowanie zarówno dorosłych i dzieci. W ramach Pikniku organizowane są pokazy sprzętu ratowniczego (począwszy od samochodów pożarniczych a kończąc na wyposażeniu strażaka oraz gadżetach) ,akcje promocyjne, gry i zabawy.

Foto. Sebastian Komorowski

 

o autorze

Redakcja/Łukasz