Zasoby ochrony ludności. Ten sprzęt musi być

W konsultacjach jest projekt rozporządzenia MSWiA w sprawie sposobu utrzymywania zasobów ochrony ludności, w tym sprzętu strażackiego.

Zgodnie z projektem rozporządzenia organy ochrony ludności, w tym przypadku wojewoda, starosta, wójt/burmistrz zobowiązani będą do magazynowania zasobów ochrony ludności w magazynach przeciwpowodziowych i innych miejscach podmiotów ochrony ludności, na przykład w ochotniczych strażach pożarnych czy Państwowej Straży Pożarnej.

Lista zasobów jest bardzo długa i podzielona została na wymagania ogólne i rodzaje zagrożenia, w tym epidemia, powódź, zakłócenia funkcjonowania usług telekomunikacyjnych, zdarzenia terrorystyczne/działania hybrydowe/wojna, susza/upał, zakłócenia w systemie energetycznym, silny wiatr, zakłócenia w systemie paliwowym, pożar wielkopowierzchniowy, skażenie chemiczne na lądzie i morzu, skażenie promieniotwórcze, masowa migracja i katastrofa budowlana.

Asortyment i wyposażenie wymienione w załączniku uwzględnia potrzeby samowystarczalnego realizowania zadań ochrony ludności i obrony cywilnej w warunkach ograniczonego dostępu do energii elektrycznej, wody pitnej, żywności, a także bazy noclegowej, skutkującej koniecznością odpoczynku i regeneracji ewakuowanych osób w doraźnie zorganizowanych punktach. Wymagania zostały dostosowane do przewidywanych potrzeb zarówno w warunkach zagrożeń czasu wojny, jak i klęsk żywiołowych oraz innych zagrożeń czasu pokoju. Podstawowym kryterium wyboru było zaspokojenie potrzeb bytowych ludności w warunkach braku dostępu do podstawowych usług publicznych oraz potrzeby udzielania pomocy humanitarnej – napisano w uzasadnieniu.

Utrzymywanie zasobów ochrony ludności.

Exit mobile version