W ciągu ostatnich kilku tygodni w okolicy miejscowości Ostrów Lubelski dochodziło do wielu pożarów. Płonęły głównie stogi siana, stodoły, ścierniska oraz las. Policjanci z Lubartowa od początku podejrzewali, iż są to celowe podpalenia.

Zakrojone na szeroką skalę działania doprowadziły do wytypowania osób mogących mieć związek z podpaleniami. 22 września funkcjonariusze zatrzymali czterech podpalaczy, dzień później – kolejnych dwóch. Mężczyźni są w wieku od 17 do 26 lat. Czterej z nich to strażacy-ochotnicy, którzy podpalali, aby później brać udział w akcji gaśniczej, za którą dostawali ekwiwalent (10 zł za godzinę działań).

Na chwilę obecną nie wiadomo za ile pożarów odpowiedzialni byli podpalacze oraz jak duże są straty. Postępowanie w tej sprawie jest w toku. Za sprowadzenia zagrożenia dla życia lub zdrowia wielu osób albo mienia w wielkich rozmiarach w postaci pożaru, niszczenie mienia oraz wyłudzanie wynagrodzeń za udział w akcji gaśniczej Kodeks Karny przewiduje karę do 10 – lat pozbawienia wolności.

https://youtu.be/Qc0ho2sLVdU

Foto: KWP Lublin

o autorze

Redakcja