Podczas ustawiania palet z napełnionymi butlami gazem propan – butan dochodzi do uszkodzenia zaworów, gwałtownego wypływu gazu, a w konsekwencji do jego zapalenia. Tak brzmiał scenariusz ćwiczeń, które odbyły się 09.10.2013 roku o godzinie 10:00 w rozlewni gazu UNIMOT GAZ S.A. w Zawadzkiem.

W wyniku pożaru pozostałe butle nagrzały się, po czym doszło do ich rozerwania. Zostaje podjęta próba gaszenia pożaru przez pracowników zakładu, w wyniku czego dwójka z nich doznaje obrażeń. Równolegle trwa ewakuacja pracowników zakładu.

Podczas akcji gaśniczej KDR otrzymuje informację, że awarii uległa pompa, po czym zgłasza do PSK zapotrzebowanie na pluton gaśniczy pierwszej kompanii gaśniczej Centralnego Odwodu Operacyjnego (aplikacyjnie) w celu utrzymania ciągłości dostawy wody. Na miejsce zadysponowano pięć zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej: dwa zastępy JRG KP PSP Strzelce Opolskie, dwa zastępy OSP Zawadzkie oraz jeden zastęp OSP Kielcza.

Działania przybyłych na miejsce zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, pomocy medycznej poszkodowanym, podaniu czterech prądów wody do czasu całkowitego ugaszenia pożaru. Ćwiczenia obserwował m.in. zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Opolu st. bryg. Marek Matczak, Komendant Powiatowy PSP w Strzelcach Opolskich st. bryg. Stefan Szłapa, Komendant Powiatowy PSP w Oleśnie st. kpt. Wojciech Wiecha oraz oficerowie Wydziału Operacyjnego KW PSP w Opolu.

Po zakończeniu ćwiczeń uczestniczący w nich ratownicy wzięli udział w rozpoznaniu operacyjnym zakładu oraz przeprowadzonych przez pracowników rozlewni gazu zajęciach warsztatowych dotyczących procesu produkcji gazu i działań ratowniczych w przypadku zapalenia się butli z gazem propan butan 11 i 33 kg. Przedstawiono też budowę cystern samochodowych oraz zasady postępowania w przypadku zaistnienia zagrożenia związanego z załadunkiem i transportem gazu.

o autorze

Redakcja