14 lipca br. na Stadionie Miejskim im. Kazimierza Górskiego w Byczynie odbyły się Gminne Zawody Sportowo – Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych gminy Byczyna.

Celem organizacji zawodów sportowo – pożarniczych jest między innymi popularyzowanie wśród społeczeństwa zagadnień ochrony przeciwpożarowej, kształtowanie świadomości ratowniczej wśród młodzieży, oraz mobilizowanie do stałego doskonalenia umiejętności obsługi sprzętu.

Zawody zgodnie z polskim regulaminem polegają na zrealizowaniu dwóch konkurencji: sztafety pożarniczej 7×50 metrów z przeszkodami oraz ćwiczenia bojowego. Uczestnicy w pierwszej konkurencji przekazują sobie prądownice strażacką pokonując specjalnie przygotowany tor przeszkód. W drugiej konkurencji strażacy mają za zadanie rozwinięcie bojowe zbudowane za pomocą linii głównej (2xW75), rozdzielacza oraz dwóch linii gaśniczych (po 2xW52). Następnie roty gaśnicze mają za zadanie strącenie pachołków oraz obrócenie tarczy. Obie konkurencje wykonuje się na czas. Drużyna, która wykonana obie konkurencje w najkrótszym czasie, nie popełniając błędów, wygrywa zawody.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii spotkają się ze zwycięzcami z innych gmin na zawodach powiatowych w Chudobie, 10 sierpnia br.

Klasyfikacja generalna zawodów przedstawia się następująco:

I. W kategorii A – męskie drużyny pożarnicze

 1. OSP Jakubowice
 2. OSP Kostów
 3. OSP Proślice
 4. OSP Roszkowice
 5. OSP Janówka
 6. OSP Paruszowice
 7. OSP Byczyna
 8. OSP Wojsławice

II. W kategorii C – kobiece drużyny pożarnicze

 1. OSP Jakubowice
 2. OSP Janówka

III. W kategorii MDP – CTIF

 1. OSP Roszkowice
 2. OSP Byczyna
 3. OSP Jakubowice

o autorze

Redakcja