Pierwszy maja, dla zawojskich strażaków, nie był dniem wolnym od pracy.Około godziny 15: 30 dochodzi do pożaru ośrodka wypoczynkowego na przysiółku Przysłop. Zostaje o tym zdarzeniu poinformowane Powiatowe Stanowisko Kierowania w Suchej Beskidzkiej. Na miejsce wysyła niezwłocznie jednostkę z OSP Zawoja Przysłop i OSP Zawoja Centrum w sile 3 zastępów.

Dysponowane zostają również siły z OSP Zawoja Dolna, OSP Skawica Centrum, OSP Skawica Sucha Góra, OSP Zawoja Wełcza i OSP Zawoja Górna. Znaczne siły i środki zadysponowane zostały ze względu na trudny, typowo górski teren oraz brak sieci hydrantowej w pobliżu miejsca pożaru.
Na miejscu zdarzenia, w wyniku rozpoznania, okazuje się, że pożar zdążył się rozprzestrzenić na pobliski budynek mieszkalny. Dowódca dostaje również informację, że w pożarze wypadkowi uległ jeden z pracowników ośrodka. Poszkodowanym zajęli się ratownicy z OSP Zawoja Centrum.

[galeria=11,lewa]Kierujący działaniami ratowniczymi podejmuje decyzję o podzieleniu terenu akcji na trzy odcinki bojowe.
Pierwszy odcinek prowadzi działania gaśnicze w natarciu na pożar. Zostają podane po dwa prądy gaśnicze z GBA OSP Zawoja Przysłop, GBA OSP Zawoja Centrum i GBA OSP Zawoja Dolna.
Drugi odcinek przetłacza wodę do zastępów prowadzących działania gaśnicze.
Trzeci dostarcza wodę do odcinka drugiego. Buduje także stanowisko wodne przy basenie przeciwpożarowym w Zawoi Przysłop.

Tak wyglądały założenia taktyczne ćwiczeń gminnych w Zawoi. Celem ćwiczeń było prowadzenie działań ratowniczo – gaśniczych w trudnym terenie, doskonalenie umiejętności ratowników i dowódców OSP, a także umiejętność mądrego wykorzystania zbiornika przeciwpożarowego przy prowadzeniu akcji gaśniczej.

Pomimo wielu niedogodności, jakie czekały na zawojskich strażaków, ćwiczenia wypadły pomyślnie. Cele zostały osiągnięte, a drobne błędy przeanalizowane i omówione.

[galeria=3,prawa]Siły i środki użyte do ćwiczeń:

  • GBA 2,5/16 Star 244 – OSP Zawoja Przysłop
  • GBA 2,5/25 Man TGM – OSP Zawoja Centrum
  • GBM 2/8 Star 266 – OSP Zawoja Centrum
  • GBA 2/24 Magirus 130D9 – OSP Zawoja Dolna
  • GCBA 6/32 Jelcz 315 – OSP Skawica Centrum
  • GBA 2,6/16 Star 244 – OSP Skawica Centrum
  • GBA 2,5/16 Magirus 170D11 – OSP Skawica Sucha Góra
  • GBM 2,5/8 – Star 266/200 – OSP Zawoja Wełcza
  • GLM 8 Żuk – OSP Zawoja Górna

Więcej zdjęć:
www.MariuszGajewski.eu

o autorze

Redakcja