Artykuł nadesłany przez OSP Rymanów – Kilkadziesiąt kartonów pełnych ubrań, zimowe kurtki, koce, pościele oraz środki czystości udało się zebrać podczas zbiórki darów dla powodzian. Akcja pod hasłem „Mikołajkowa paczka” miała na celu sprawić radość szczególnie najmłodszym dzieciom, które oczekują na prezenty od mikołaja.

Świadomi ogromnych kosztów jakie ponoszą rodziny powodzian remontujących swoje domy, postanowiliśmy im pomóc i ogłosić zbiórkę darów z których przygotowaliśmy paczki dla dzieci. &

Dary zbierano w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Rymanowie w dniach 1, 2 i 3 grudnia w godzinach 15:00 do 19:00. Zebrane dary zostały już zawiezione do najbardziej potrzebujących w miejscowości Trześń (gmina Gorzyce). Mieszkańcy przynosili do nas przede wszystkim ubrania, koce, kołdry, hermetycznie zamkniętą żywność (konserwy, makaron, cukier, herbatę, mąkę, konfitury) oraz środki czystości. Przekazywali zabawki, ubrania dla dzieci, przybory szkolne, słodycze i upominki z których strażacy przygotowali 40 paczek dla najmłodszych dzieci. Zebrane dary wkładaliśmy do wcześniej przygotowanych torebek na podarki.

8 grudnia 2010 roku delegacja strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rymanowie odwiedziła gminę Gorzyce dotkniętą powodzią w maju i czerwcu bieżącego roku. Wybraliśmy miejscowość Trześń, gdzie złożyliśmy wizytę w miejscowej Publicznej Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej oraz Publicznym Samorządowym Przedszkolu w Trześni.

Szkoła Podstawowa w Trześni bardzo ucierpiała podczas powodzi 19 maja 2010 r. oraz 5 czerwca 2010 r. Pierwsza fala zalała szkołę do wysokości ok. 1,5 m wewnątrz budynku i ok. 2,2 m na zewnątrz, natomiast druga fala była niższa od pierwszej zaledwie o ok. 10 cm. Zalane zostały cztery sale lekcyjne wyposażone w ławki, krzesełka, meble, pomoce dydaktyczne, sprzęt RTV, sala gimnastyczna łącznie ze sprzętem sportowym, stołówka, sekretariat, gabinet dyrektora, WC, szatnia, kotłownia. Szkoła straciła cały sprzęt biurowy (dwa zestawy komputerowe, dwie drukarki, dwa telefony, fax., kserokopiarkę, niszczarkę), meble, wyposażenie stołówki (dwie lodówki, zamrażarka, kuchenka elektryczna, kuchenka mikrofalowa, zmywarka), kosiarkę, piec C.O.

W szkole uczyło się 115 uczniów. Rodziny wszystkich uczniów uczęszczających do Szkoły Podstawowej w Trześni zostały poszkodowane podczas powodzi.

Publiczne Samorządowe Przedszkole w Trześni mieszczące się w drugim skrzydle budynku obok Szkoły Podstawowej, również zostało całkowicie zalane podczas powodzi. Zniszczone wyposażenie, meble, stoliki, sprzęt i zabawki dla dzieci nadawały się tylko do wyrzucenia.

Po przyjeździe na miejsce w pierwszej kolejności odwiedziliśmy dzieci w przedszkolu. Strażacy po wejściu do sali zostali ciepło przywitani przez maluchów. Dzieci były bardzo zainteresowane wizytą niespodziewanych gości. Chętnie podchodziły do strażaków i zadawały wiele pytań. W dalszej części nastąpiło wręczenie podarunków. Dzieci nie kryjąc zadowolenia odbierały kolejno mikołajkowe paczki. Na wyposażenie przedszkola trafił również telewizor, bajki, książeczki i zabawki dla dzieci. Na zakończenie zrobiliśmy wspólną fotografię pamiątkową z dziećmi oraz gronem pedagogicznym.

Kolejnym punktem wizyty w Trześni było odwiedzenie dzieci z oddziału „zerówki” i pierwszej klasy w Publicznej Szkole Podstawowej. Podobnie jak młodsze dzieci w przedszkolu, tak i ich starsze koleżanki i koledzy ze szkoły podstawowej ciepło przywitały delegację OSP Rymanów. Paczki wszystkim uczniom wręczali strażacy. Dzieci zajęte rozpakowywaniem prezentów do końca lekcji w tym dniu miały dużą frajdę z odwiedzin strażaków – w roli pomocników Świętego Mikołaja.

Pani Anna Sośniak – dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Trześni – oprowadziła nas po szkole, opowiadając o zniszczeniach jakie wyrządziła powódź. Na zakończenie wizyty w szkole, w imieniu grona pedagogicznego, uczniów i ich rodziców, otrzymaliśmy z rąk Pani dyrektor dyplom z podziękowaniami dla OSP Rymanów za bezinteresowną pomoc, życzliwość i ofiarność okazaną Publicznej Szkole Podstawowej w Trześni.

Pozostałe dary które mieszkańcy Rymanowa przekazali podczas zbiórki: ubrania, koce, kołdry, hermetycznie zamkniętą żywność oraz środki czystości, przekazaliśmy do rozdysponowania dla najbardziej potrzebujących rodzin we wsi Trześń. Sprawą tą zajmie się Pan Ryszard Nowocień – Sołtys Trześni i jednocześnie Prezes OSP Trześń.

Mamy nadzieję że sprawiliśmy radość dzieciom, ich rodzinom oraz że pomoc mieszkańców Rymanowa dla mieszkańców Trześni będzie odbierana jako wyraz solidarności i wsparcia. Mieszkańcy Rymanowa po raz kolejny pokazali, że mają wielkie serca i udowodnili, że można na nich liczyć. Bardzo im za to dziękujemy.

Na zakończenie odjeżdżając z Trześni wyraziliśmy nadzieję, że spotkamy się ponownie z jej mieszkańcami, lecz nie w takich dramatycznych okolicznościach jak powódź, a podczas gościnnych odwiedzin. Tym samym zaprosiliśmy ich do rewizyty w naszym Rymanowie.

Strażakom z OSP Trześń życzymy szybkiej odbudowy remizy, która została całkowicie zniszczona podczas powodzi oraz pozyskania nowego sprzętu. Stracili bowiem jeden z pojazdów – Forda Transita, którego nie zdołano w porę wywieźć w bezpieczne miejsce i został zalany przez falę powodziową.

Dziękujemy Panu Burmistrzowi Wojciechowi Farbańcowi za pomoc w zorganizowaniu transportu darów do Trześni. Użyczony został lekki samochód Ford Transit z OSP Deszno, jak również dziękujemy kierowcy samochodu Druhowi Janowi Szałajowi, który w tym dniu wraz z rymanowskimi strażakami odwiedził Trześń.

Skład delegacji OSP Rymanów:
Dh Grzegorz Zawada
Dh Łukasz Buczek
Dh Igor Matkowski
Dh Radosław Krukar

Przygotował – Grzegorz Zawada
&

o autorze

Redakcja