Dwie grupy ratownictwa chemicznego z województwa opolskiego działały wczoraj na autostradzie A4. Z jednej z ciężarówek wyciekła substancja chemiczna.

W poniedziałek o godzinie 11.39 opolska straż pożarna otrzymała zgłoszenie o zdarzeniu na na 225 kilometrze autostrady A4 na nitce w kierunku Wrocławia.

Po dotarciu na miejsce pierwszych zastępów kierujący działaniem ratowniczym stwierdzono, że na jezdni znajduje się ciągnik siodłowy z naczepą ustawiony w poprzek drogi. W wyniku uszkodzenia zbiornika paliwa doszło do rozszczelnienia oraz wycieku oleju napędowego na jezdnię. Niezwłocznie zabezpieczono miejsce działań, zamknięto ruch na nitce w kierunku Wrocławia, wykonano zabezpieczenie pożarowe rozlewiska oleju napędowego, uszczelniono zbiornik a następnie przepompowano olej napędowy do zbiornika zastępczego. W toku rozpoznania stwierdzono wyciek substancji o drażniącym zapachu z wnętrza naczepy – poinformował mł. asp. Łukasz Nowak z Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu.

Na miejsce zadysponowano SGRChem-Eko ‘OPOLE’ i ‘KĘDZIERZYN-KOŹLE’. Strażacy po przybyciu przystąpili do identyfikacji substancji i zlokalizowania miejsca wycieku na naczepie ciężarówki. Uszkodzony został jeden ze zbiorników przewożonych na jednej z palet.

Zagrożenie zostało zlikwidowane, a przewożony towar przeładowano na naczepę zastępczą.

Foto. mł. asp. Łukasz Nowak

o autorze

Redakcja/Łukasz