W czwartek, 07 września br. w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej Nr 1 w Zielonej Górze odbyło się uroczyste otwarcie sali edukacyjnej ‘OGNIK’, powstałej w ramach Rządowego Programu „Bezpieczna+” i w swych założeniach ma służyć najmłodszym mieszkańcom miasta Zielona Góra i Powiatu Zielonogórskiego.

W uroczystym otwarciu uczestniczyli m.in.:  Władysław Dajczak – Wojewoda Lubuski, st. bryg. mgr. inż. Sławomir Klusek – Lubuski Komendant Wojewódzki PSP oraz Janusz Kubicki – Prezydent Miasta Zielona Góra.

W ramach programu w przygotowanych pomieszczeniach szkoleniowych, w tzw. „bezpiecznym domu” i „bezpiecznym lesie” strażacy będą prowadzić zajęcia szkoleniowe z zakresu bezpieczeństwa, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych, interaktywnej wizualizacji, symulacji zagrożeń i sprzętu pożarniczego. To w nich dzieci będą mogły dowiedzieć się o zagrożeniach czyhających w pozoru bezpiecznym domowym zaciszu oraz w lesie. W przygotowanych pomieszczeniach odwzorowano rzeczywiste wnętrze mieszkania oraz urządzono salkę edukacyjną lasu, w którym dzieci zostaną zapoznane z zagrożeniami pożarowymi w miejscu zamieszkania oraz na terenach leśnych. Umieszczono tam  fantomy do nauki pierwszej pomocy przedmedycznej oraz telefon, przez który dzieci będą się uczyły zgłaszać zdarzenia do straży pożarnej.

W „bezpiecznym domu” jest również łazienka, a w niej piecyk gazowy, gdzie strażacy zaprezentują i wytłumaczą dzieciom, jak ustrzec się przed zatruciem tlenkiem węgla (czadem), oraz zademonstrują działanie czujnika czadu, który ostrzega przed ewentualnym zagrożeniem. Istotnym punktem zajęć są ćwiczenia ewakuacyjne z miejsca objętego pożarem. Po zakończeniu ścieżki edukacyjnej każdy uczestnik otrzyma „certyfikat bezpieczeństwa”.

Foto. KM PSP Zielona Góra

o autorze

Redakcja/Łukasz