Złamana drabina Rosenbauera. PSP unieważni umowę?

Foto. KP PSP Inowrocław

Kilka dni temu przy okazji posiedzenia sejmowej Komisji Finansów z udziałem Państwowej Straży Pożarnej pojawiła się sprawa złamanej drabiny firmy Rosenbauer.

Głównym tematem posiedzenia komisji była zmiana w planie finansowym Funduszu Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej na 2023 rok. Niespodziewanie jednak poseł Izabela Leszczyna z KO zapytała obecnego na sali Zastępcę KG PSP nadbryg. Krzysztofa Hejduka o sprawę 40-metrowych drabin Rosenbauera, które są obecnie wycofane z podziału bojowego.

Hejduk poinformował, że wszystkie 40-metrowe drabiny Rosenbauera warte około 60 milionów złotych po kolei przechodzą ponowne badania w CNBOP. Dodatkowo wybrany egzemplarz ma przejść badania wytrzymałościowe przeprowadzone przez firmę zewnętrza.

– W tej chwili firma nie chce uznać naszego roszczenia wymiany i podstawienia nowej drabiny w Inowrocławiu, dlatego Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej zleciło badania zewnętrzne wytrzymałości konstrukcji drabiny i czekamy na wyniki. Prawdopodobnie będziemy podejmować kroki do unieważnienia umowy i zadośćuczynienia wszystkich tych środków, które zostały wydane – powiedział Zastępca Komendanta Głównego PSP.

Tutaj pojawia się pytanie, czy jeśli Państwowa Straż Pożarna unieważni umowę na dostawę drabiny dla Inowrocławia to jaki los czeka drabiny zamówione w 2020 roku w ramach projektu unijnego. Odpowiedź prawdopodobnie poznamy za kilka miesięcy.

Warto dodać, że złamana drabina to nie jedyny przypadek problemów z L42A-XS.

W Lublinie podczas testów drabiny z udziałem oficjeli drabina gwałtownie przechyliła się (wygięła) w lewą stronę. Na drabinie znajdowali się strażacy. Na szczęście pomimo gwałtownego szarpnięcia utrzymali się i ewakuowali się po szczeblach na dół. Drabiny po wypadku nie można było złożyć. Zrobiła to z dużym trudem ekipa serwisowa. Pojazd został przetransportowany na naprawę do fabryki w Karlsruhe. Wróciła do Polski i została przekazana do dalszej eksploatacji.

Z kolei w jednej z jednostek ratowniczo – gaśniczych w zachodniej Polsce z drabiny odpadł agregat prądotwórczy.

Exit mobile version