W dniu wczorajszym (24.05.2011r.) w Złotowie (woj. wielkopolskie) doszło do groźnego pożaru w budynku wielorodzinnym przy ulicy Al. Piasta. Rannych zostało trzech strażaków.

Pożar wybuchł około godziny 8: 30 rano. Zgłoszenie przyjęte przez dyspozytora powiatowego stanowiska kierowania brzmiało bardzo dramatycznie. Kobieta – mieszkanka płonącego budynku powiedziała, że pali się korytarz i prawdopodobnie dach, a ona sama znajduje się na drugim piętrze z trójką dzieci i nie ma czym oddychać. Do pożaru zadysponowano kilka zastępów państwowej oraz ochotniczej straży pożarnej.

Po dotarciu na miejsce pierwszych zastępów gaśniczych potwierdzono, że pali się klatka schodowa na poddaszu oraz pomieszczenie gospodarcze przyległe do lokalu mieszkalnego, w którego oknie znajdowała się kobieta oraz jej trójka dzieci w wieku od 1-ego do 10-ego roku życia. W celu dotarcia do kobiety i jej dzieci konieczne było sprawienie dwóch drabin jednej po to, aby dostać się na dach przyległego niższego budynku oraz drugiej drabiny, aby z niższego dachu dostać się do okna gdzie znajdowały się dzieci i kobieta. Wszyscy zostali ewakuowani na dach zabudowań gospodarczych następnie przy pomocy SH-24 na ziemię przekazani pod opiekę zespołom pogotowia ratunkowego. Jednocześnie prowadzone były działania w natarciu w celu dotarcia do źródła ognia przez okno oraz klatkę schodową. Pracę w części poddasza utrudniała wysoka temperatura, dlatego ratownicy w pozycji leżącej przeszukiwali pomieszczenia na ewentualną obecność osób poszkodowanych. W momencie, kiedy ratownicy prowadzący natarcie zbliżali się do pomieszczeń gospodarczych nastąpił wybuch. Jak się potem okazało eksplodowały beczki z pianką poliuretanową. Na szczęście strażacy sami zdołali opuścić pomieszczenia, lecz niestety trzech z nich zostało rannych. Doznali oni obrażeń żeber oraz poparzenia twarzy i rąk. Przybyłe na miejsce zespoły pogotowia ratunkowego natychmiast udzieliły im pomocy medycznej następnie przewieziono ich do szpitala. Po przegrupowaniu sił i środków ponownie wprowadzono roty gaśnicze do budynku. W celu uniknięcia następnego wybuchu i odprowadzenia gazów pożarowych w dachu przy pomocy pił wycięto otwory wentylacyjne. Jednocześnie prowadzone były działania w celu ewakuacji mienia i dobytku z płonących pomieszczeń, z których ratownicy wynieśli pięć butli z gazem propan-butan gdzie każda ważyła jedenaście kilogramów. Całość akcji zakończono po siedmiu godzinach. Przyczynę tego pożaru ustali dochodzenie prowadzone przez policję.

Niestety dalsze użytkowanie obiektu nie było możliwe, przybyły na miejsce pożaru zastępca burmistrza Złotowa zapewnił lokale zastępcze dla wszystkich rodzin z budynku objętego pożarem. Z informacji uzyskanych w KP PSP w Złotowie dowiedziałem się, że jeden z poszkodowanych strażaków wrócił już do służby, ale niestety pozostała dwójka wymaga dłuższej hospitalizacji.

W sumie w akcji gaśniczej brało udział 13-cie zastępów ratowniczo-gaśniczych co daje 61 strażaków. Podano 5 prądów gaśniczych w natarciu i zużyto 10 metrów sześciennych wody.

Na miejscu:

  • JRG Złotów GBA, GCBA, GCBM, SH-24, SOp
  • JRG Święta GBA,
  • OSP Błękwit GBM,
  • OSP Radawnica GBA,
  • OSP Zakrzewo GBA
  • OSP Krajeńka GBA,
  • OSP Kleszczyna GCBAM,
  • OSP Złotów Vw Bus.

Zdjęcia: KP PSP Złotów

o autorze

Redakcja