W listopadzie 2018 roku do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Złotowie trafił nowy ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy.

Samochód został zabudowany przez firmę Bocar na trzyosiowym podwoziu Volvo FMX 410 z napędem 6×6, zautomatyzowaną skrzynią biegów i kabiną w układzie miejsc 1+2.

Zabudowa została wykonana z materiałów kompozytowych ma siedem skrytek – po trzy skrytki sprzętowe po lewej i prawej stronie i jedną z tyłu. Posiada zbiornik wody o pojemności 9200 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 1000 litrów, autopompę TO3000 o wydajności 3700 litrów na minutę, 60-metrową linię szybkiego natarcia, działko wodno-pianowe i maszt oświetleniowy.

Wóz jest wyposażony między innymi w: aparaty powietrzne z butlą kompozytową, maską i sygnalizatorem bezruchu (6 kpl.), kamerę termowizyjną, defibrylator, zestaw PSP-R1, radiotelefony, węże tłoczne W-110, W-75 i W-40, węże ssane A/B-110, przełączniki, zabieracz, rozdzielacze, prądownice wodne i pianowe, wytwornicę pianową, stojak hydrantowy, klucze, siodełka wężowe, mostki przejazdowe, drabinę nasadkową, bosaki, łom wielofunkcyjny, nożyce do cięcia prętów itp.

Kosztował prawie 1 mln 99 tysięcy złotych. Zakup został sfinansowany ze środków Wojewody Wielkopolskiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, Fundacji Bezpieczny Powiat, Spółdzielczego Banku Ludowego w Złotowie i samorządów powiatu złotowskiego.

Foto. Bocar

o autorze

Redakcja/Łukasz