W Dzienniku Ustaw opublikowana została nowelizacja rozporządzenia MSWiA w sprawie służby kandydackiej w PSP.
W ramach nowelizacji zmieniono sposób definiowania granicznego wieku kandydata. W paragrafie 2 obecnie jest zapisane, że do służby przyjmowane są osoby, które uzyskały świadectwo dojrzałości i nie przekroczyły 25 roku życia. W nowelizacji zmieniono wiek i jest ‘nie ukończyła 26 roku życia’.
Zasadne jest, aby nie uzależniać możliwości przyjęcia do służby kandydackiej od konkretnego dnia urodzenia, ale w danym roku kwalifikować cały rocznik osób urodzonych w tym samym roku, tak jak jest to uregulowane np. w systemie oświaty (daną klasę stanowią uczniowie urodzeni w tym samym roku kalendarzowym, a nie w tym samym roku szkolnym) – napisano w uzasadnieniu.
Jeśli kandydat przystąpił do matury w roku kalendarzowym, w którym ubiega się o przyjęcie do służby, składa świadectwo dojrzałości po jego uzyskaniu, w terminie określonym w postepowaniu rekrutacyjnym.
Kolejną nowością jest wprowadzenie wymogu sprawdzenia umiejętności pływania podczas naborów do służby kandydackiej. Wcześniej zakres egzaminów ustalili komendanci szkół.
Następne zmiany dotyczą terminu składania podań do szkół Państwowej Straży Pożarnej. Po wejściu w życie rozporządzenia we wszystkich szkołach kandydacki będą mogli składać podania do 31 maja.
Co jeszcze?
Zrezygnowano z dotychczasowych wzorów składanych podań, ponieważ niektóre informacje nie są użyteczne podczas naboru. W ich miejsce zakres informacji jakie są zbierane przy składaniu podań, to m.in. dane osobowe, adres, PESEL, email.
Aby zwiększyć dostępność szkół aspirantów PSP zrezygnowano z wymogu przystąpienia w części pisemnej egzaminu dojrzałości do egzaminu z dodatkowych przedmiotów.
Nowelizacja wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, czyli licząc od 26 września. Zacznie obowiązywać od roku szkolnego 2025/2026 i roku akademickiego 2026/2027.