W Poznaniu przed II Wojną Światową – jak się okazuje – funkcjonowała Ochotnicza Straż Pożarna. Dotychczas oficjalnie nikt nie wiedział o jej istnieniu. Dowód na to został odkryty przypadkowo na pewnym forum dyskusyjnym, gdzie użytkownik poprosił o wycenę sztandaru OSP Poznań z 1929 roku. Dzięki administratorowi szybko udało się uchronić unikalny sztandar przed sprzedażą.

Użytkownik, który był w posiadaniu zabytkowego sztandaru nie był świadomy jego wartości historycznej, dlatego z czystym sumieniem poprosił innych użytkowników Mazowieckiego Forum Eksploracyjnego detektorysci.pl o jego wycenę. Adrian Kłos, administrator forum i wiceprezes Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego „Exploratorzy.pl” szybko skontaktował się z właścicielem i poinformował go, że sztandar powinien zostać przekazany do muzeum. Na szczęście udało się zapobiec sprzedaży.

Sam Adrian Kłos mówi, że na forum można było znaleźć już różne przedmioty, które ostatecznie zostały przekazane do muzeum. Zwykle były to drobnej wagi i wartości przedmioty, natomiast tym razem chodzi zarówno o pamiątkę historyczną jak i dowód istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Poznaniu przed II Wojną Światową.

Pamiątka o poznańskiej jednostce była przechowywana w niesprzyjających warunkach i będzie wymagała odnowienia. Już teraz wiadomo, że będzie się to wiązało z dużymi kosztami i Kłos będzie poszukiwał zewnętrznego wsparcia. Poza tym stowarzyszenie zajmie się poszukiwaniem informacji z działalności poznańskiej straży.

W najbliższy poniedziałek (23 maja) w Rogalinie podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków sztandar ma zostać przekazany strażakom.

fot. PAP

o autorze

Redakcja/K