Blisko czterystu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z całej Polski przyjechało do Łodzi na w szkolenie z zakresu ratownictwa technicznego.

Obecnie w brygadach Wojsk Obrony Terytorialnej utworzono 27 Modułów Zadaniowych. Każdy z nich to 140 żołnierzy oraz pojazdy i sprzęt: ciężarówki, quady, motocykle, sprzęt ratownictwa technicznego, sprzęt medyczny, inżynieryjno-saperski, maszty oświetleniowe, agregaty prądotwórcze i sprzęt łączności.

W Łodzi żołnierze uczyli się m.in. jak przy użyciu posiadanego sprzętu wykonać dostęp do poszkodowanego i ewakuować go z pojazdu, jak wykorzystywać motopompę, poduszki pneumatyczne, podpory stabilizacyjne czy jak zachować się podczas wypadku komunikacyjnego.

Organizatorzy przygotowali sześć stanowisk. Żołnierze zostali podzieleni na grupy i każda po kolei zapoznała się z różnego rodzaju sprzętem.

Wszystko będzie służyło temu, aby skuteczniej wspierać straż pożarną i inne służby ratownicze w przypadku wystąpienia katastrof o charakterze masowym – powiedział ppłk. Marcin Markiewicz, dowódca 91 Batalionu Lekkiej Piechoty w Zgierzu.

o autorze

Redakcja/Łukasz