Nie pierwszy raz strażacy ochotnicy z OSP Sieroszewice mają spory problem. Kierowcy zrobili sobie parking tuż przed bramami wjazdowymi do remizy. Co się stanie, kiedy ktoś będzie potrzebował pomocy?

W ratowaniu ludzkiego życia lub majątku liczy się czas. Niestety strażacy z OSP Sieroszewice w razie zadysponowania do akcji ratowniczej mogą mieć problem z dotarciem na czas. Pod garażami jednostki notorycznie parkuje mnóstwo samochodów, co uniemożliwia szybki wyjazd wozów bojowych. Podobne problemy spotykają także strażacy w innych jednostkach m.in w Jankowie Przygodzkim czy Gorzycach Wielkich.

Warto zapoznać się z przepisami by nie mieć kosztownych problemów. W uzasadnionych przypadkach samochód ratowniczy może staranować blokujący drogę pojazd (Chociaż z pewnością nie w tym przypadku). Jeśli jest na to czas, pojazd może zostać odholowany lawetą na koszt właściciela auta (koszt ok 250 – 300 zł) Kierowca zostanie ukarany także mandatem karnym za blokowanie wjazdu w wysokości 100 złotych.

Przepisy o ruchu drogowym mówią wyraźnie. … W myśl art. 49 „Prawa o ruchu drogowym” „zabrania się postoju w miejscu utrudniającym wjazd lub w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej”

Podstawa prawna Dz.U. z 1997 r. Nr 98, poz. 602 (z późniejszymi zmianami)
Prawo o ruchu drogowym
art 130a
….
3. Pojazd może być przemieszczony lub usunięty z drogi, jeżeli utrudnia prowadzenie akcji ratowniczej.
4. Decyzję o przemieszczeniu lub usunięciu pojazdu z drogi podejmuje:
1) policjant – w sytuacjach, o których mowa w ust. 1 – 3,
2) osoba dowodząca akcją ratowniczą – w sytuacji, o której mowa w ust. 3.

Apelujemy w imieniu strażaków do wszystkich osób parkujących swoje auta pod remizami, aby nie zastawiali im wyjazdów z garażów. Źle zaparkowany samochód to o kilkanaście sekund, nieraz minut dłuższy dojazd strażaków na miejsce zdarzenia oraz dłuższe oczekiwanie na pomoc. To czas decydujący często o życiu lub śmierci.

 

fot. Infostrow.pl / Ostrów na sygnale

o autorze

Szymon Prukała