Żurawie ratownicze zasiliły SGRT

Dwa nowe ciężkie żurawie ratownicze trafiły do Komend Miejskich Państwowej Straży Pożarnej.

Samochody zostały dostarczone przez firmę Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych z Bielska Białej. Pod zabudowę wykorzystano podwozie marki Scania z trzyosobową kabiną, napędem 8×4 i zautomatyzowaną skrzynią biegów.

W środkowej części samochodu za kabiną – między drugą a trzecią osią – zainstalowany został żuraw hydrauliczny firmy Fassi model F1950. Jego udźwig na najkrótszym ramieniu wynosi 40 000 kg, przy wysięgu 19 metrów – 6090 kg, a przy wysięgu 30 metrów – 1790 kg. Na ramieniu zewnętrznym żurawia zamontowana została wyciągarka hydrauliczna. Rozstaw podpór wynosi 10 metrów.

W ramach postępowania przetargowego Opolskiej Komendy Wojewódzkiej PSP kupiono dwa takie samochody, które trafiły do Specjalistycznych Grup Ratownictwa Technicznego działających na bazie Komend Miejskich Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie i we Wrocławiu.

Wartość jednego samochodu to 3 175 550 złotych brutto. Zakup został współfinansowany ze środków unijnych w ramach projektu ‘Usprawnienie systemu ratownictwa w transporcie kolejowym – etap I’.

W sumie Państwowa Straż Pożarna posiada na wyposażeniu już pięć takich pojazdów – jeden na podwoziu Volvo w JRG 10 Warszawa i cztery na podwoziu Scanii w komendach w Białymstoku, Koszalinie, Lublinie i we Wrocławiu.

Foto. KP PSP Krasnystaw, WISS

Exit mobile version