Od kilku dni prokuratorzy z Gorzowa Wielkopolskiego dysponują ekspertyzą biegłych ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w sprawie pożaru wieży katedralnej.

Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wielkopolskim na razie nie podaje wielu konkretów. Ale wiadomo, że powołani biegli ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie ustalili, że przyczyną wybuch pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej tuż nad dzwonami.

– Ustalono, że zwarcie miało charakter pierwotny, czyli zainicjowało powstanie ognia, a w konsekwencji pożar. Na razie nie wiadomo jednak, co było przyczyną samego zwarcia. Niewykluczone, że w tym zakresie będzie konieczne sporządzenie następnej ekspertyzy – powiedział Roman Witkowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej.

Pożar w gorzowskiej katedrze wybuchł 1 lipca około godziny 18.30, spłonęła jedna trzecia wieży z siedemnastego wieku. Przez wiele godzin z pożarem walczyło 170 strażaków i ponad 50 samochodów z lubuskich jednostek PSP i OSP, Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu, JRG 5 Poznań, JRG 3 Szczecin i Zakładowej Straży Pożarnej Zakładów Chemicznych ‘Police’.

Wstępnie remont katedry oszacowano na 10-12 milionów złotych.

o autorze

Redakcja/Łukasz