Poprawka do projektu budżetu na 2012 r. przewidująca warunkowo, od 1 października, 300 zł podwyżki dla strażaków, pograniczników i więzienników to krok w dobrym kierunku, ale niesatysfakcjonujący – ocenia Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych.

W piątek Sejm przegłosował wniosek PO przewidujący podwyżki dla służb mundurowych. Pieniądze na wzrost wynagrodzeń (w sumie ponad 76 mln zł) mają pochodzić z rezerwy na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Podwyżki nastąpią, jeżeli do tego czasu nie dojdzie do nadzwyczajnych sytuacji, wskutek których pieniądze z tej rezerwy nie zostałyby wykorzystane.

„To wirtualne pieniądze. Nie wiadomo, czy funkcjonariusze je w ogóle dostaną. Decyzja Sejmu nie jest satysfakcjonująca” – ocenił w rozmowie z PAP przewodniczący NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej Mariusz Tyl. – Obiecane dodatkowe 76 mln zł na podwyżki dla pozostałych służ podległych MSW, a także dla więzienników, nie spełniają postulatów służb mundurowych, którzy chcą, aby podwyżki uposażeń zostały wypłacone nie od 1 października, ale wcześniej – dodał.

W dalszym ciągu pozostaje nierówność między funkcjonariuszami poszczególnych służb

„To jest rozwiązanie tylko częściowo zadowalające. W dalszym ciągu pozostaje nierówność między funkcjonariuszami poszczególnych służb mundurowych. Będziemy nadal prowadzić konsultacje w tej sprawie, a także porozmawiamy z senatorami. Może uda się jeszcze coś zmienić” – powiedział z kolei PAP przewodniczący NSZZ Pracowników Pożarnictwa Krzysztof Hetman.

Także przewodniczący NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa Wiesław Żurawski krytycznie odnosi się do decyzji Sejmu. „To nie jest rozwiązanie, o które nam chodziło. Nasze postulaty były inne, czyli podwyżki po 300 złotych od 1 lipca, tak jak obiecano to policjantom i żołnierzom. Będzie o to trudno” – powiedział PAP Żurawski. Nie wykluczył on, że jeśli decyzja ws. podwyżek nie będzie dla funkcjonariuszy korzystna, to może dojść do protestów służb w czasie Euro 2012.

1 lutego zbierze się ogólnopolski komitet protestacyjny, który przeanalizuje piątkowe decyzje Sejmu i podejmie w tej sprawie stanowisko – poinformował PAP przewodniczący NSZZ Policjantów Antoni Duda.

Źródło: Gazeta Prawna

o autorze

Redakcja