16 listopada trzy funkcjonujące w Polsce związki zawodowe pożarnictwa, przedstawiły swoje stanowisko w sprawie rozdzielenia podwyżek uposażeń, o których mowa jest w ustawie modernizacyjnej na lata 2017-2020 przyjętej już przez Radę Ministrów. Jak chcą podzielić ponad 250 złotych?

Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”, Związek Zawodowy Strażaków „Florian” oraz NSZZ Pracowników Pożarnictwa jednogłośnie uważają, że kwotę około 253 złotych należy rozdzielić na dwa części:

  • 200 złotych – grupy zaszeregowania;
  • 53 złotych – do rozdziału na inne składki uposażeń.

Związki zawodowe uważają, że w ten sposób przyszłoroczna podwyżka będzie miała motywacyjny wpływ dla funkcjonariuszy, czego efektem powinna być większa efektywność i zaangażowanie strażaków podczas pełnienia służby.

Tym samym w swoim stanowisku piszą, że sprzeciwiają się próbie wprowadzenia kolejnego dodatku związanego z miejscem pełnienia służby, który wbrew pozorom ma destrukcyjny wpływ na środowisko strażaków i zwiększa podziały w służbie. Warto zaznaczyć, że ich zdaniem zasadne jest zwaloryzowanie dodatku szkodliwego, który w realny sposób powinien rekompensować uszczerbek na zdrowiu strażaków podczas pełnienia służby.

Pod dokumentem podpisali się Robert Osmycki z Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”, Krzysztof Oleksak ze Związku Zawodowego Strażaków „Florian” oraz Paweł Borek ZG NSZZ Pracowników Pożarnictwa. Wszyscy oczekują od Komendanta Głównego PSP, nadbryg. Leszka Suskuiego, aby ten rozpoczął konsultacje w ich sprawie oraz informują, że sami są gotowi do rozmów.

Pełna treść stanowiska związków zawodowych dostępna jest na zgnszzpp.pl.

o autorze

Redakcja/K