Do dyspozytora w KP PSP w Żywcu o godz. 13:55 wpłynęło w piątek (5 kwietnia) zgłoszenie, że w Międzybrodziu Żywieckim (woj. śląskie) na jednej z wysepek na Jeziorze Międzybrodzkim uwięzione są trzy łanie.

Na miesce natychmiast zadysponowano cztery zastępy – 14 strażaków wyposażonych w dwie łodzie oraz powiadomiono lekarza weterynarii.

O tym nietypowym zdarzeniu poinformowali nas mieszkańcy Międzybrodzia Żywieckiego, którzy zauważyli, że zwierzęta są zdezorientowane, wystraszone oraz nie mogą przedostać się przez wodę do brzegu. – poinformowal Marek Tetłak, zastępca jednostki ratowniczo – gaśniczej PSP w Żywcu.

Strażacy rozpoczeli działania od podpłynięcia do uwięzionych saren. Dwie z nich na widok strażaków przestraszyły się i skoczyły do wody, a następnie popłynęły do brzegu. Trzecią sarnę przeniesiono na łódź i przetransportowano do brzegu.

Niestety, weterynarz musiał uśpić jedną z łań z powodu dużego wycieńczenia. Drugą sarne zabrał na obserwację. Akcja ratownicza trwała ponad dwie godziny.

o autorze

Redakcja