Korczyna: Mieszkańcy mają dosyć strażackiej syreny alarmowej

W miejscowości Korczyna (podkarpackie) doszło dość nietypowej sytuacji, a mianowicie do pewnego konfliktu pomiędzy mieszkańcami nowo wybudowanych bloków, a miejscowych strażaków OSP. Dlaczego nietypowej? Kość niezgody to syrena alarmowa, która wzywa ochotników do akcji. Mieszkańcy mają dosyć głośnej i długo wyjącej syrena, a strażacy opublikowali specjalny komunikat w tej sprawie, który również publikujemy w tej aktualności.

Jak informuje prezes OSP Korczyna, Zbigniew Jakubik zaczęło się całkiem niewinnie – od czasu do czasu ktoś pojawił się w strażnicy z mieszkańców, pytając czy syrena musi wyć, dlaczego tak głośno.. Sprawa z biegiem czasu stawała się już natarczywa – od mieszkańców, właścicieli bloków, po urzędników – wszyscy z tym samym pytaniem. Skargi trafiały do urzędników, że syrena alarmowa przeszkadza mieszkańcom, budzi dzieci na spacerze w wózku.

Strażacy są szokowani i zdumieni, ich jednostka istnieje od 135 lat! Nie słyszeli do tego czasu, aby komukolwiek ona przeszkadzała, mimo iż odzywa się z roku na rok coraz częściej. Oprócz syreny mają również inne źródła alarmowania, ale jak mówią – syrena to syrena, jest niezawodna. To nie pierwszy tego typu przypadek w Polsce, gdzie mieszkańcy narzekają na syrenę alarmową. Co ciekawe, przeszkadza to głównie nowym mieszkańcom, którzy słyszą ją po raz pierwszy. Starsi mieszkańcy, jak to wszędzie – bez problemu są do niej przyzwyczajeni, zdarza się nawet tak, że słyszą ją w nocy jedynie strażacy.

Poniżej publikujemy oświadczenie, które strażacy opublikowali w sieci:

W związku z licznymi pytaniami i wątpliwościami, dotyczącymi działania syreny alarmowej w naszej jednostce, pragniemy wyjaśnić, że Ochotnicza Straż Pożarna w Korczynie od 14 kwietnia 1995 roku jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, który stanowi integralną część systemu bezpieczeństwa państwa, dlatego jako jednostka jesteśmy zobligowani do stosowania reguł postępowania, które określa Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 lutego 2011 roku. Według tych reguł każdy strażak powinien być skutecznie powiadamiany o zaistniałym zagrożeniu, a najskuteczniejszym, jak do tej pory, sposobem powiadamiania jest syrena alarmowa, która w razie zagrożenia włączana jest przez dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie.

Chcielibyśmy uświadomić Państwu, że włączanie syreny alarmowej nie jest wymysłem naszej jednostki, albo któregoś strażaka, natomiast jest to usankcjonowane działanie, które ma na celu jak najszybsze powiadomienie ratowników o zaistniałym zdarzeniu. W związku ze zwiększeniem obowiązków nakładanych na strażaków ochotników, a co za tym idzie większą ilością zdarzeń, do których są dysponowani, syrena alarmowa działa częściej. Pamiętajmy, że najwyższym celem OSP jest bezinteresowna pomoc mieszkańcom nasze miejscowości, gminy, a także powiatu, a każdy alarm jest bezpośrednio związany z czyimś nieszczęściem, dlatego zastanówmy się nad tym, zanim następnym razem wyrazimy swoje oburzenie hałasem syreny, bo kolejna może wzywać strażaków do pomocy właśnie nam.

fot. OSP Korczyna

 

 

Exit mobile version