Ładowarka teleskopowa z OSP Gąbin usprawnia działania

foto. OSP Gąbin

Od 2019 roku strażacy z OSP Gąbin dysponują ładowarką teleskopową. Od tego czasu udowodnili wielokrotnie, że taki sprzęt jest potrzebny straży pożarnej.

Ładowarka Bocat T40.180 SLP, bo niej mowa została zakupiona ze środków Miasta i Gminy Gąbin i województwa mazowieckiego, postępowanie przetargowe przeprowadzono w 2018 roku, a do podziału została wprowadzona w 2019 roku. Wtedy był to pierwszy tego typu pojazd w polskiej straży pożarnej wykorzystywany podczas działań.

foto. OSP Gąbin

Maszyna należy do klasy udźwigu 4 ton, posiada napęd 4×4 i silnik diesla o mocy 100 KM. Maksymalny udźwig ładowarki to 4000 kilogramów, a maksymalna wysokość podnoszenia wynosi 17,5 m.  Wyposażona jest w cztery przystawki: kosz ratowniczy, widły do palet, łyżka kombinowana z krokodylem i chwytak do cięcia drzew będący w użyczeniu.

Do jej transportu wykorzystywana jest trzyosiowa przyczepa.

foto. OSP Gąbin

Ile miała wyjazdów?

Według danych Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Płocku, które otrzymaliśmy kilka dni temu, ładowarka z OSP Gąbin od 2019 roku była dysponowana 338 razy do zdarzeń na terenie powiatu płockiego i 10 razy poza powiat.

Najbardziej wyjazdowy był rok 2021, wtedy strażacy wyjeżdżali ładowarką 94 razy.

foto. OSP Gąbin

W działaniach

Strażacy z Gąbina wraz z ładowarką brali udział między innymi w akcji wyciągania śmigłowca z Wisły koło Nowego Dworu Mazowieckiego, wspólnie z SGRT WARSZAWA-8 usuwali zniszczony samolot, który wbił się w hangar na lotnisku w miejscowości Chrcynno, pomagali w wykonaniu dostępu do zniszczonej hali przy Marywilskiej w Warszawie czy podczas pożarów i akcji przeciwpowodziowych.

Nie tylko Gąbin

Od 2023 roku ładowarkę teleskopową posiada na wyposażeniu Ochotnicza Straż Pożarna w Kościelsku. Strażacy używali jej już wielokrotnie, jest szczególnie przydatna podczas usuwania skutków silnego wiatru.

foto. OSP Gąbin
Exit mobile version