Ostatnie pożegnanie generała Meresa

Dzisiaj w Dąbrowie Górniczej odbyły się uroczystości pogrzebowego byłego Komendanta Głównego PSP i twórcy KCKRiOL gen. brygadiera Zbigniewa Meresa.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w kościele pod wezwaniem Chrystusa Króla, następnie kondukt przemaszerował na Cmentarz Parafialny.

W ostatniej drodze generałowi Meresowi towarzyszyli: rodzina, przyjaciele, obecni i byli generałowie Państwowej Straży Pożarnej, komendanci szkół PSP, delegacje MSWiA, Senatu, Zarządu Głównego Związku OSP RP i Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP, samorządowcy, parlamentarzyści i kapelani strażaków różnych wyznań.

Decyzją Prezydenta RP generałowi Zbigniewowi Meresowi nadany został pośmiertnie Krzyż Św. Floriana.

Zbigniew Meres swoją przygodę ze strażą pożarną rozpoczął w 1971 roku. Ukończył Wyższą Oficerską Szkołę Pożarniczą jako prymus.

Później pełnił służbę w Komendzie Rejonowej Straży Pożarnych w Chorzowie, Komendzie Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Katowicach, Komendzie Rejonowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Górniczej. Był cenionym funkcjonariuszem z zakresu prewencji.

Zajmował stanowiska Zastępy Komendanta, a później Komendanta Wojewódzkiego Straży Pożarnej, po utworzeniu Państwowej Straży Pożarnej został Śląskim Komendantem Wojewódzkim PSP.

Brał udział w akcji ratowniczo-gaśniczej podczas pożaru lasów w Kuźni Raciborskiej w 1992 r., którą początkowo kierował, a następnie do końca akcji był szefem sztabu. Dowodził siłami wojewódzkiego systemu ratowniczo-gaśniczego podczas powodzi “tysiąclecia” w 1997 r. na Górnym Śląsku.

W latach 1997 – 2002 był Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej.

Senator VII i VIII Kadencji.

Twórca Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności, a także przygotował i wdrożył reformę administracji państwa w Państwowej Straży Pożarnej.

Foto. kpt. Mateusz Krzystański

Exit mobile version