Polacy ostrzą siekiery: nasi drwale zmierzą się z europejską elitą!

Piętnastu czołowych europejskich drwali, a wśród nich dwóch biało-czerwonych: świeżo upieczony mistrz Polski STIHL TIMBERSPORTS® Michał Dubicki, a także robiący ogromne postępy Marcin Darga. W najbliższą niedzielę warto zwrócić uwagę na to, co będzie się działo w belgijskim Oudenaarde, bo nasi zawodnicy są w znakomitej formie i mają wielką szansę, żeby namieszać w europejskiej czołówce. – Nie ma co ukrywać: jestem w formie. Mistrzostwo Polski dodało mi skrzydeł, a formuła, w jakiej odbywa się European Trophy, bardzo mi odpowiada – przyznaje pochodzący z Konar k. Rawicza (woj. Wielkopolskie) Dubicki.

Zagraniczni fani sportowego cięcia i rąbania drewna już w trakcie zeszłotygodniowych Mistrzostw Polski Strażaków Ochotników STIHL TIMBERSPORTS®, analizując poziom zawodów, wróżyli Polakom dobre występy w trakcie nadchodzącego wielkimi krokami European Trophy. W ekstremalnych zawodach, które odbędą się w najbliższą niedzielę w belgijskim Oudenaarde, rywalizuje się w czterech konkurencjach, które drwale wykonują bez żadnej przerwy, a szybszy z pary awansuje do kolejnej rundy. Najlepsi na świecie w ciągu minuty są w stanie: odciąć krążek drewna pilarką w konkurencji Stock Saw, przerąbać leżącą kłodę w Underhand Chop, odciąć olbrzymią piłą ręczną tzw. „cookie” (okrągły plaster drewna) w ramach konkurencji Single Buck, a następnie dopełnić dzieła zniszczenia za pomocą siekiery w Standing Block Chop, czyli zadaniu wymagającym przerąbania stojącej kłody. Rekord Europy w czasie wykonania wszystkich czterech konkurencji pobił w maju tego roku Michał Dubicki, co automatycznie czyni go jednym z faworytów do końcowego zwycięstwa.

fot. Piotr Kucza

– Uwielbiam tę formułę zawodów. To najbardziej ekstremalne wyzwanie w zawodach z serii STIHL TIMBERSPORTS, jeden błąd sprawia, że żegnasz się z imprezą. Emocje są nieporównywalne z niczym innym, ale przecież o to chodzi w sporcie! Już nie mogę się doczekać rywalizacji z europejską elitą, szczególnie że po wygranej w Mistrzostwach Polski czuję, że jestem w wysokiej formie – przyznaje Michał Dubicki, który dzięki swoim imponującym występom zyskał wśród zawodników przydomek „axe machine”.

Świeża krew

Jeden z najmłodszych drwali w krajowej czołówce – Marcin Darga – w polskim czempionacie zajął miejsce tuż za podium i również ostrzy sobie zęby na myśl o rywalizacji z elitą, w której wcale nie będzie bez szans. Zawodnikowi z Pomorza wyjątkowo odpowiada bowiem formuła, w jakiej odbywają się zawody European Trophy. – W konkurencjach z siekierą i piłą ręczną czuję się najmocniejszy. W European Trophy jeszcze bardziej niż zwykle liczy się wytrzymałość i sprawność fizyczna, a to moja mocna strona. W rywalizacji z najlepszymi zawodnikami Europy, chcę zdobyć doświadczenie, które będzie procentować w przyszłości. Jeżeli przy okazji uda się sprawić jakąś niespodziankę, satysfakcja będzie podwójna – mówi Darga, który w przeszłości trenował lekkoatletykę.

fot. Piotr Kucza

Poza Polakami, w zawodach wystartuje trzynastu zawodników z innych krajów. Najgroźniejszymi rywalami naszych reprezentantów będą prawdopodobnie: doświadczony Czech Martin Komarek, niezwykle sprawny Niemiec Robert Ebner, a także Austriak Armin Kugler. Nie da się jednak ukryć, że nasi zawodnicy mają ogromne szanse na wywalczenie miejsca na podium, a może nawet sięgnięcia po końcowy triumf!

Spektakularne konkurencje, które fascynują widzów

STIHL TIMBERSPORTS® Series to międzynarodowa seria zawodów w cięciu i rąbaniu drewna z użyciem pilarki łańcuchowej, wyczynowej siekiery i specjalnej piły ręcznej. Historia pierwszych zawodów sięga roku 1870. 21 lat później na Tasmanii odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata. Od tego momentu sport ten zyskuje coraz większą popularność na świecie. Trafia do Ameryki Północnej oraz do Europy. Prawie wszystkie konkurencje: trzy z użyciem siekiery i trzy z użyciem pilarki, nawiązują do tradycyjnej pracy wykonywanej przez drwali w lesie. W tradycyjnych zawodach Stihl TIMBERSPORTS® odbywających się na całym świecie od maja do października, rozgrywanych jest 6 konkurencji – Springboard, Stock Saw, Standing Block Chop, Single Buck, Underhand Chop i Hot Saw. W zawodach drużynowych w Mistrzostwach Świata i Champions Trophy nie rozgrywa się konkurencji Springboard i Hot Saw.

Exit mobile version