Scania do zadań specjalnych. Z Koszalina

W 2015 roku firma Wawrzaszek ISS zrealizowała zamówienie Państwowej Straży Pożarnej na dostawę dwóch ciężkich żurawi ratowniczych. Jeden z nich trafił do Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Koszalinie.

Pod zabudowę wykorzystano czteroosiowe podwozie Scania P450 CB 8×4 ESZ z dwumiejscową kabiną, sześciocylindrowym, rzędowym silnikiem z turbodoładowaniem o mocy 450 koni mechanicznych, skrzynią biegów 12+2,

Między drugą a trzecią osią umieszczono ważący kilkanaście ton i sterowany radiowo żuraw hydraulicznych Fassi F1950RA.2.28 HE-DYNAMIC. Jego udźwig maksymalny to 40 ton, a przy maksymalnym wysięgu wynoszącym 19 metrów udźwig to sześć ton. Natomiast po zamontowaniu dodatkowego ramienia typu fly-jib zasięg żurawia wynosi 31 metrów, a jego udźwig to 1630 kilogramów.  

Na żurawiu znajduje się wyciągarka hydrauliczna Brevini Winches VR913 o udźwigu pięciu ton.

Wraz z samochodem dostarczono osprzęt do żurawia. To między innymi hydrauliczna, widły do palet, chwytak do dłużnicy, czerpak do materiałów sypkich Rozzi i zawiesia.

Do tego systemy: zabezpieczenia przed przeciążeniem, zarządzający wielkością udźwigu żurawia i ADC zapewniający ochronę żurawia przed przeciążeniami dynamicznymi.

Stabilną pracę zapewnia sześć podpór, po dwie z prawej i lewej strony i dwie zamontowane z przodu pojazdu.Dzięki zastosowanym rozwiązaniom nawet rozstawienie podpór z jednej strony zapewnia pełną stabilizację.

Samochód wchodzi w skład Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego ‘KOSZALIN’, która realizuje poziom gotowości operacyjnej ‘C’. Drugi żuraw znajduje się w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej nr 4 w Białymstoku.

Na podstawie: Przegląd Pożarniczy

Foto. dzięki Fotografia Ratownicza – Mateusz Ciuper

Exit mobile version