Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego ‘AUGUSTÓW’

Foto. KP PSP Augustów

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego ‘AUGUSTÓW’ jest jedną z czterech tego typu grup działających na terenie województwa podlaskiego.

Grupa działa na bazie augustowskiej jednostki ratowniczo – gaśniczej od 1993 roku. Obecnie liczy 19 strażaków, którzy posiadają kwalifikacje MSWiA uprawniające do wykonywania prac podwodnych w zakresie ratownictwa. Pozostali członkowie grupy to wysokiej klasy specjaliści z obsługi urządzeń hydroakustycznych będących na wyposażeniu grupy. Większość funkcjonariuszy posiada także uprawnienia stermotorzysty lub sternika motorowodnego.

SGRW-N ‘AUGUSTÓW’ realizuje poziom gotowości operacyjnej A i B.

Obszar chroniony poziomu operacyjnego A obejmuje powiaty augustowski i sokólski.

Obszar chroniony poziomu AB obejmuje miasta Białystok i Suwałki oraz powiaty: białostocki, moniecki, sokólski, grajewski, kolneński, augustowski, sejneński, suwalski, w województwie warmińsko-mazurskim powiaty: ełcki, piski, giżycki, olecki, węgorzewski i gołdapski.

Grupa posiada na następujące wyposażenie:

401[B]71 – Średni samochód ratownictwa wodnego Renault Midlum.

W jednostce od 2006 roku, został zaprojektowany przez ówczesnego dowódcę grupy. Na swoim wyposażeniu posiada szereg sprzętu niezbędnego podczas działań.

Foto. Dawid Kolenda

401[B]91 – Lekki samochód rozpoznawczo – ratowniczy Isuzu D-Max.

Wykorzystywany jest głównie podczas działań poszukiwawczych, w których strażacy korzystają z sonarów i zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego.

Foto. Dawid Kolenda

401-Ł1 – Łódź ratownicza Sportis S 6500/k z 2022 roku wyposażona w silnik zaburtowy Yamaha o mocy 200 koni mechanicznych.

Foto. Dawid Kolenda

401-Ł8 – Łódź śrubowa Marine z silnikiem zaburtowym Hondy o mocy 50 km.

Foto. KP PSP Augustów
Exit mobile version