Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno – Nurkowego ‘KRAKÓW’

Foto. JRG 4 Kraków

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno – Nurkowego ‘KRAKÓW’ jest jedną z dwóch tego typu grup działających na terenie województwa małopolskiego.

Grupa funkcjonuje na bazie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 4 w Krakowie i Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Nowym Targu, w oparciu o rozkaz z 2014 roku. Obecnie liczy 26 funkcjonariuszy.

SGRW-N ‘KRAKÓW’ realizuje poziom gotowości operacyjnej A, B.

Obszar chroniony obejmuje miasto Kraków oraz powiaty: krakowski, olkuski, miechowski, chrzanowski, bocheński, wielicki, wadowicki, myślenicki, suski, nowotarski i tatrzański; powiat żywiecki w województwie śląskim; powiat kazimierski w województwie świętokrzyskim.

W skład grupy wchodzą:

304[K]71 – Samochód ratownictwa wodnego Mercedes Atego 1225.

Wnętrze zabudowy przystosowane jest do przewozu nurków i sprzętu nurkowego niezbędnego podczas działań, generatora prądu, sprzętu ratownictwa medycznego, sprężarki elektrycznej itp. Z tyłu umieszczono żuraw HIAB o udźwigu 1520 kg przy wysięgu 8,4m, natomiast z przodu znajduje się wyciągarka o uciągu 12 ton.

Foto. Krakow112.pl

491[K]71 – Lekki samochód ratownictwa wodnego Mercedes Benz Sprinter 519.

Wyposażenie pojazdu to: zestaw sprzętu pneumatycznego do podnoszenia ciężarów z dna akwenów, zestaw urządzeń do inspekcji podwodnych i nawodnych, indywidualne komputery i kompasy nurkowe, kombinezony nurkowe odporne na środowisko chemiczne i biologicznie, sprzęt do ratownictwa wysokościowego, sprzęt sygnalizacji i łączności podwodnej, sprzęt do ratownictwa lodowego, zestaw sprzętu do ratownictwa medycznego, agregat prądotwórczy, zestawy do oświetlenia terenu akcji wyposażone w najaśnice LED.

Foto. Grzegorz Fortuna

304-Ł2 – Łódź śrubowa + przyczepa.

491-Ł1 – Łódź strumieniowa + przyczepa.

Foto. Krakow112.pl
Exit mobile version