Stabilizacja konstrukcji. Pierwsze szkolenie specjalistyczne w APoż

Akademia Pożarnicza w Warszawie zorganizowała pierwsze w swojej historii szkolenie specjalistyczne ze stabilizacji naruszonych konstrukcji.

W dniach 27 – 28 kwietnia oraz 11 – 12 maja 2024 roku na terenie Bazy Szkolenia Poligonowego i Innowacji Ratownictwa Akademii Pożarniczej odbyło się pierwsze w historii uczelni szkolenie specjalistyczne z zakresu stabilizacji naruszonych konstrukcji. Skierowane było one do podchorążych z Sekcji Działań Poszukiwawczo-Ratowniczych, Koła Naukowego Ratownictwa Technicznego oraz pracowników Akademii Pożarniczej.

Cztery dni intensywnej pracy pod nadzorem członków USAR Poland pozwoliły na przygotowanie ratowników do pracy związanej ze stabilizacją naruszonych konstrukcji. Uczestnicy szkolenia zostali podzieli na dwie grupy, które pracowały niezależnie od siebie stawiając wymagane od nich podpory, a w momentach budowy podpór łączonych współpracowały ze sobą.

Podczas szkolenia strażacy zapoznali się również z obsługą systemu stabilizacji aktywnej. Dzięki uprzejmości firmy Kadimex, sprzętem który został wykorzystany był zestaw produkcji firmy Paratech. Pozwolił on na skonstruowanie każdej z potrzebnych podpór w bardzo szybki i prosty sposób, a w przypadku gdy zachodziła potrzeba rozbudowy podpory, można było również w kilku krokach dołożyć wymagane elementy.

W szkoleniu wzięło udział łącznie 16 osób – 4 pracowników Akademii Pożarniczej, 9 członków Sekcji Działań Poszukiwawczo-Ratowniczych oraz 3 członków Koła Naukowego Ratownictwa Technicznego. W ostatnim dniu odbył się egzamin teoretyczny, który był obligatoryjny, aby przystąpić do egzaminu praktycznego. Obie części zostały dla wszystkich uczestników ocenione pozytywnie przez instruktorów, dzięki temu każdy otrzymał zaświadczenie o ukończeniu szkolenia i zdobyciu nowych uprawnień oraz umiejętności.

Realizacja szkolenia była możliwa dzięki wparciu ze strony władz Akademii Pożarniczej oraz zaangażowaniu pracowników Bazy Szkolenia Poligonowego i Innowacji Ratownictwa, a w szczególności opiekuna SDPR – Pana bryg. Rafała Podlasińskiego, za co podchorążowie pragną wyrazić serdeczne podziękowania.

tekst, foto. Sekcja Działań Poszukiwawczo-Ratowniczych APoż

Exit mobile version