W ostatnim czasie w związku z misją polskich strażaków w Turcji wielokrotnie pojawią się nazwy USAR i HUSAR, dlatego postanowiliśmy wyjaśnić co to dokładnie oznacza.
USAR Poland, czyli Urban Search And Rescue Poland to grupa poszukiwawczo – ratownicza przeznaczona do działań na terenach zurbanizowanych poza granicami kraju. Tworzona jest na bazie sił i środków siedmiu Specjalistycznych Grup Poszukiwawczo – Ratowniczych, to SGPR WARSZAWA-9, GDAŃSK, ŁÓDŹ, POZNAŃ, NOWY SĄCZ, WAŁBRZYCH-1 i JASTRZĘBIE-ZDRÓJ. W przypadku wyjazdu na misję do grupy oddelegowani są również funkcjonariusze z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.
Do działań poza granicami kraju grupę USAR Poland można tworzyć w dwóch wariantach – średnim i ciężkim.
Wariant średni – MUSAR Poland to 39 strażaków i cztery psy ratownicze,
Wariant ciężki – HUSAR Poland to 76 strażaków i osiem psów ratowniczych.
Wariant średni MUSAR Poland składa się z następujących zespołów:
Zespół dowodzenia (w nawiasach stan etatowy)
Dowódca, Zastępca Dowódcy, oficer Łącznikowy (2), oficer bezpieczeństwa grupy, koordynator medyczny/lekarz grupy.
Zespół logistyczny
Dowódca zespołu logistyki, logistyk (2).
Zespół operacyjny
Dowódca, Zastępca Dowódcy, rekonesans (2), operator urządzeń lokalizacyjnych (4), lekarz/ratownik medyczny (4), ratownik (12), oficer ds. bezpieczeństwa budowli i Haz Mat (2), przewodnik z psem ratowniczym (4).
Skład wariantu ciężkiego HUSAR Poland:
Zespół dowodzenia
Dowódca, Zastępca Dowódcy, oficer Łącznikowy (4), oficer bezpieczeństwa grupy (2), koordynator medyczny/lekarz grupy (1+1).
Zespół logistyczny
Dowódca zespołu logistyki, Zastępca Dowódcy, logistyk (4).
Zespół operacyjny
Dowódca (2), Zastępca Dowódcy (2), rekonesans (4), operator urządzeń lokalizacyjnych (8), lekarz/ratownik medyczny (7+1), ratownik (24), oficer ds. bezpieczeństwa budowli i Haz Mat (4), przewodnik z psem ratowniczym (8).
INSARAG
9 kwietnia 2009 roku Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza USAR POLAND otrzymała certyfikat INSARAG, czyli Międzynarodowej Grupy Doradczej ds. Poszukiwania i Ratownictwa ONZ.
Certyfikacja grupy odbyła się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu. Przez kilka dni 12-osobowy zespół międzynarodowych ekspertów obserwował i oceniał działania polskich strażaków podczas symulowanych akcji ratowniczych i ćwiczeń sztabowych. Strażacy byli poddawani wielu próbom, które obejmowały m.in. działania poszukiwawcze z wykorzystaniem psów i sprzętu technicznego, wykorzystanie technik linowych i udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej.
Polska grupa jako jedenasta na świecie otrzymała certyfikat INSARAG, a w 2014 i 2019 pozytywnie przeszła recertyfikację.
USAR Poland jest również włączona do puli zasobów dobrowolnych Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności.
Oznakowanie
Grupa posiada własny system oznakowania – emblemat i wzór oznakowania stosowany na odzieży