MSWiA skierowało do konsultacji projekt wprowadzający obowiązek posiadania czujek tlenku węgla i dymu.
W ramach nowelizacji rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniającego rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów pomieszczenie mieszkalne lub jednostkę, w których są świadczone usługi hotelarskie i lokal mieszkalny należy wyposażyć w co najmniej jedną autonomiczną czujkę dymu, która spełnia wymagania Polskiej Normy.
Przepis nie będzie obowiązywał w obiektach objętych systemem sygnalizacji pożarowej, który zapewnia co najmniej różnorzędny poziom bezpieczeństwa.
Poza czujką dymu będzie wymóg posiadania czujki tlenku węgla. Zgodnie z projektem ma znaleźć się ona w pomieszczeniu, w którym odbywa proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, które wchodzi w skład lokalu mieszkalnego lub lokalu użytkowego przeznaczonego na pobyt ludzi, znajdującego się w strefie pożarowej zakwalifikowanej do kategorii zagrożenia życia ludzi ZL Czujka musi spełniać wymagania Polskiej Normy PN-EN 50291-1.
Będzie obowiązek
W lokalach mieszkalnych obowiązek posiadania czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 roku. A w przypadku lokali i jednostek mieszkalnych, w których świadczone są usługi hotelarskie i pomieszczeń w lokalach użytkowych, w których odbywa się proces spalania taki obowiązek zacznie obowiązywać od 30 czerwca 2026 roku.
Rozporządzenie wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu.