W kwietniu firma Szczęśniak Pojazdy Specjalne zrealizowała zamówienie Państwowej Straży Pożarnej polegające na dostawie siedmiu samochodów ratownictwa technicznego klasy ciężkiej
Samochody zabudowano na podwoziu Scania P450 z napędem 4×4. Jednostką napędową jest silnik diesla DC13 147 o mocy 450 KM spełniający normy emisji spalin EURO 6. Napęd z silnika przenoszony jest za pośrednictwem automatycznej skrzyni biegów. Do przewozu strażaków służy trzyosobowa kabina w układzie siedzeń 1+1+1.
Zabudowa to konstrukcja klasyczna wykonana z profili zamkniętych ze stali nierdzewnej oraz aluminium, poszycie zewnętrzne z gładkich blach aluminiowych. Ma sześć skrytek sprzętowych, które są zamykane żaluzjami aluminiowymi. Dach wykonany w formie podestu roboczego, zamontowano na nim dwie skrzynie sprzętowe.
Z tyłu zamontowano żuraw hydrauliczny HMF 2130-K3 o udźwigu 1800 kilogramów przy wysięgu maksymalnym wynoszącym 10 metrów. Z kolei z przodu pojazdu znajduje się wyciągarka hydrauliczna Superwinch H30P ze sprzęgłem pneumatycznym o uciągu 13 610 kg.
Na wyposażeniu każdego samochodu znajdują się między innymi trzy zestawy narzędzi hydraulicznych i nożyco-rozpieracz o napędzie akumulatorowym firmy LUKAS, podkłady do stabilizacji, zestaw podpór hydraulicznych do stabilizacji, poduszki pneumatyczne wysokociśnieniowe i niskociśnieniowe, generator prądu, przenośny agregat prądotwórczy, maszt oświetleniowy, maszt przenośny z najaśnicami, latarki, zestawy pilarek łańcuchowych i tarczowych, młoty udarowo-obrotowe, elektronarzędzia, zestaw narzędzi nieiskrzących, podręczny sprzęt burzący, zestaw PSP-R1, defibrylator, nosze podbierakowe i sanitarne składane, trzy kompletne aparaty powietrzne z butlą kompozytową, drabiny, platforma ratownicza, zestaw oznakowania miejsc działań, cztery belki drewniane, zestaw sprzętu pomiarowego, kamera termowizyjna itp.
W ramach projektu ‘Usprawnienie systemu ratownictwa w transporcie kolejowym – etap I’ współfinansowanego ze środków unijnych Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Opolu reprezentując inne Komendy Wojewódzkie zakupiła siedem takich samochodów. Trafiły do Komend Powiatowy i Miejskich Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie (421[K]44), Brzegu (401[O]43), Pile (551[P]43), Białymstoku (301[B]43), Gdańsku (301[G]44), Jastrzębiu-Zdroju (471[S]43) i Bielsku-Białej (331[S]43).
Wartość zamówienia to 15 milionów 971 550 zł brutto, co daje 2 miliony 281 650 zł za jeden samochód.