Dzisiaj Prawo i Sprawiedliwość podsumowuje sto dni drugiego rządu Mateusza Morawieckiego. Postanowiliśmy sprawdzić co w tym czasie wydarzyło się w straży pożarnej.
Po wygranych wyborach parlamentarnych w 2019 roku PiS zdecydowało, że Mateusz Morawiecki po raz drugi zostanie premierem i skład rządu zostanie tylko lekko zmodyfikowany. 19 listopada odbyło się expose premiera i rząd uzyskał wotum zaufania.
Dzisiaj rządzący podsumowali 100 dni. W drugiej kadencji chcemy się skoncentrować na budowie silnej, ambitnej, odważnej Polski. Udowodniliśmy, że to, co dla wielu było niemożliwe, stało się faktem. Dlatego teraz stawiamy przed sobą ambitne zadania. Bo niesie nas Polska – mówił Morawiecki.
Przedstawiamy siedem najważniejszych wydarzeń związanych ze strażą pożarną.
1. Zmiany w Komendzie Głównej PSP.
Ze stanowiskiem Komendanta Głównego PSP pożegnał się gen. brygadier Leszek Suski, zastąpił go Wielkopolski Komendant Wojewódzki PSP Andrzej Bartkowiak.
W kolejnych tygodniach i miesiącach Bartkowiak otrzymał awans na starszego brygadiera i dokonał zmian w kierownictwie Komendy, odwołano zastępców komendanta: Marka Jasińskiego, Tadeusza Jopka i Arkadiusza Biskupa, powołano nowych: Arkadiusza Przybyłę z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu i Adama Koniecznego – Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.
2. … i w ministerstwie.
W listopadzie ubiegłego roku doszło do długo wyczekiwanej – przez niektórych – dymisji. Szef MSWiA odwołał wiceministra Jarosława Zielińskiego, odpowiadającego m.in. za straż pożarną. Zastąpił go zaufany człowiek Kamińskiego – Maciej Wąsik.
3. Nowe rozporządzenia.
W drugiej połowie lutego opublikowano tak zwane rozporządzenie kwalifikacyjne, czyli rozporządzenie w sprawie stanowisk służbowych w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej.
4. Tańsze świadectwo i więcej nowych wozów dla OSP.
St. bryg. Andrzej Bartkowiak poinformował kilka tygodni temu, że w Komendzie Głównej PSP powstał projekt ustawy, który zakłada, że używane samochody ratowniczo – gaśnicze nie będą musiały posiadać świadectwa dopuszczenia CNBOP, tylko opinię techniczną. Wydanie takiego dokumentu ma kosztować 7-8 tysięcy złotych.
Rada Ministrów zajmie się ustawą w drugim kwartale br.
Komenda Główna PSP i MSWiA chcą w tym roku pobić rekord i dofinansować zakup 500 samochodów ratowniczo – gaśniczych dla jednostek OSP. Środki mają pochodzić m.in. z budżetu państwa, samorządów, NFOŚiGW, WFOŚiGW i KSRG.
5. Zasady do aktualizacji.
Zarządzeniem Komendanta Głównego PSP powstały zespoły zadaniowe do spraw aktualizacji zasad organizacji ratownictwa chemiczno-ekologicznego, wodnego i wysokościowego w KSRG.
6. Przekazywanie wozów po staremu.
Komendant Główny PSP znowelizował zarządzenie w sprawie gospodarki transportowej w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej. O przekazywaniu wozów będą decydowali Komendanci Wojewódzcy, a nie jak wcześniej osobiście Komendant Główny PSP.
7. Emerytura dla druhów OSP – odcinek drugi.
Prawo i Sprawiedliwość wyjęło z sejmowej zamrażarki obywatelski projekt ustawy o dodatkach do emerytur dla druhów Ochotniczych Straży Pożarnych, ponieważ projekty obywatelskie przechodzą automatycznie do Sejmu kolejnej kadencji.
Odbyło się kolejne pierwsze czytanie projektu, posłowie zdecydowali o skierowaniu go do dwóch komisji i na tym temat się zakończył. Nie wiadomo kiedy i czy w ogóle posłowie zaczną prace nad projektem.
Foto. KPRM