Posłowie przyjęli ustawę, która zakłada zmianę nazwy Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie.
Za głosowało 444 posłów, przeciw był jeden poseł – Janusz Korwin-Mikke, wstrzymało się siedmiu posłów – czterech z Porozumienia, dwóch z koła Wolnościowcy i jeden niezrzeszony.
Ustawa o zmianie nazw uczelni służb państwowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej oraz niektórych innych ustaw zakłada zmianę nazwy Szkoły Głównej Służby Pożarniczej na Akademię Pożarniczą, Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie stanie się Akademią Policji, a w Koszalinie Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego zostanie przekształcony w Wyższą Szkołę Straży Granicznej.
W ramach ustawy uzupełniony zostanie katalog tytułów zawodowych i dyplomów uprawniających do: zajmowania określonych stanowisk służbowych w PSP; skierowania strażaka na przeszkolenie zawodowe, przygotowujące do zajmowania stanowisk związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi; zajmowania określonych stanowisk (kwalifikacje wymagane do wykonywania zawodu inżynier pożarnictwa); wykonywania czynności dotyczących ochrony przeciwpożarowej.
Teraz czas na Senat. Najbliższe posiedzenie izby wyższej zaplanowano na 10 i 11 maja. Czas pokaże, czy senatorowie zajmą się wtedy ustawą.
Ustawa ma wejść w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia.