Skończył się półroczny pilotaż Alertu RCB. 12 grudnia wchodzi w życie nowelizacja ustawy Prawo telekomunikacyjne, która zawiera przepisy regulujące jego funkcjonowanie.
Alert RCB to system ostrzegania SMS-ami przed zagrożeniami. Wiadomości tekstowe będą wysyłane tylko w nadzwyczajnych sytuacjach, gdy zagrożone jest bezpośrednio życie i zdrowie. W zależności od zaistniałych okoliczności.
Po zakończeniu pilotażu została wprowadzona ważna zmiana.
Od 12 grudnia zmniejszamy obszar na który będzie wysyłany Alert RCB, żeby był bardziej precyzyjny. Do tej pory mogliśmy wysyłać SMS-y do ludzi na terenie całego województwa, a teraz możemy wysyłać nawet na teren jednego zagrożonego powiatu – powiedział wicedyrektor RCB Grzegorz Świszcz. Poinformował również, że RCB jest gotowe do wysyłania SMS-ów z ostrzeżeniami do Polaków za granicą oraz do obcokrajowców w Polsce w języku angielskim.
Przykładowe SMS-y
Dziś rusza również akcja informacyjna skierowana do dzieci i młodzieży. Eksperci Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wspólnie z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji przygotowali scenariusze przykładowych lekcji, które mają być realizowane w szkołach w całej Polsce. Podczas lekcji dzieci dowiedzą się co robić, gdy dostaną SMS-a z ostrzeżeniem, a także jak prawidłowo zachować się podczas burzy, wichury, powodzi czy pożaru. W szkołach będą również rozwieszone plakaty informujące o Alercie RCB oraz prezentowany film animowany nt. tego systemu ostrzegania. Wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji Andrzej Gorczyński powiedział, że oprócz przykładowych lekcji, nauczyciele będą mogli przygotować się do zajęć dzięki kursowi e-learningowemu, na który ORE już rekrutuje pedagogów z całej Polski. Wszystkie materiały są dostępne na stronach internetowych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz Ośrodka Rozwoju Edukacji.