W dniu 29 grudnia br. Decontex Polska i Remiza.pl podjęły długofalową współpracę w zakresie dbałości o zdrowie i życie strażaków. Największy w Polsce serwis dla strażaków postanowił być częścią i wspierać kampanię edukacyjną mającą na celu zwrócenie szczególnej uwagi na profilaktykę, bezpieczeństwo i ochronę strażaków narażonych przez lata swojej służby na wiele czynników chorobotwórczych.
Zależy nam na zanimalizowaniu narażenia strażaków na toksyczne substancje pożarowe. O tym, jak ważna jest głęboka dekontaminacja ŚOI, na czym ona polega i czemu służy będziemy Was informować w łamach naszego serwisu. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że aby być bezpiecznym trzeba stać się najpierw świadomym wszelkich zagrożeń i możliwych fatalnych skutków, jakie mogą one przynieść. A na zdrowiu i życiu oraz spokojnej emeryturze strażaków bez chorób zależy nam szczególnie. Walka z rakiem to nasza wspólna sprawa! Czy słyszeliście już o nowej technologii czyszczenia Waszych ubrań specjalnych przy pomocy ciekłego dwutlenku węgla? Dlaczego jest ona tak ważna dla strażaków i jakie przynosi korzyści możecie przeczytać w artykule „Dekontaminacja LCO2 jako sposób na minimalizację zagrożeń dla zdrowia i życia strażaków” napisanym przez Decontex Polska.
O DECONTEX POLSKA
Decontex Polska jest pierwszą firmą w Polsce zajmującą się nowoczesną i unikalną techniką dekontaminacji. Specjalizuje się w czyszczeniu wszystkich środków ochrony indywidualnej strażaka przy użyciu ciekłego dwutlenku węgla – LCO2.
Misją Decontex jest eliminacja zagrożeń dla zdrowia i życia, wynikających z używania skażonych środków ochrony osobistej. Nasze działania realizujemy w oparciu o wiedzę naukową, odnośnie wpływu skażeń na zdrowie i z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii w zakresie ich zwalczania.
Uważamy, też, że minimalizowanie ryzyka zachorowania strażaka na raka jest najważniejszą rzeczą, jaką może zrobić jednostka organizacyjna straży dla swoich strażaków! My chcemy w tym pomóc!
DLACZEGO STRAŻAK SIĘ NARAŻA NIE TYLKO PODCZAS DZIAŁAŃ RATOWNICZYCH?
Likwidując zagrożenia w czasie pożarów i innych miejscowych zagrożeń, współcześni strażacy narażają się na zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe. Potwierdzają to światowe statystyki zachorowań strażaków i publikowane badania naukowe w tym zakresie. W odróżnieniu od innych profesji, gdzie skala towarzyszącego ryzyka jest przewidywalna, zawodowi strażaka, obok wielu bezpośrednich niebezpieczeństw wynikających ze specyfiki działań ratowniczych, towarzyszy ryzyko oddziaływania niebezpiecznych substancji także długo po zakończeniu akcji. Dzieje się tak z powodu przenikania skażeń z zanieczyszczonej odzieży przez skórę. Międzynarodowa Agencja ds. Badań Nad Rakiem (IARC), w roku 2010, oceniła narażenie zawodowe strażaka jako potencjalnie rakotwórcze dla człowieka – grupa 2B.
DECONTEX – CZYM SIĘ ZAJMUJE?
Decontex to jedyna firma w Polsce, która zajmuje się całkowitą dekontaminacją środków ochrony indywidualnej strażaka. Skażone ŚOI po naszym działaniu spełniają wszystkie wymagania REACH, czyli Rozporządzenia (UE) Nr 1907/2006 w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów, oraz bardzo restrykcyjny STANDARD 100 firmy OEKO-TEX® klasa 3 w zakresie maksymalnych dopuszczalnych zawartości substancji wzbudzających szczególnie duże obawy (SVHC) wg. Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA). Wszystkie drobnoustroje po naszym procesie zostają usunięte ze współczynnikiem redukcji na poziomie 10 do potęgi 6 (w tym Sars-coV-2) – dezynfekcja wysokiego poziomu.
CZYM JEST DEKONTAMINACJA?
Konieczność ciągłego czyszczenia, konserwacji oraz kontroli elementów wyposażenia ochrony osobistej są bezsporne. Zaawansowane technologicznie włókna, tkaniny i kompozyty, które składają się na nowoczesne środki ochrony indywidualnej, zostały zaprojektowane w celu zapewnienia unikalnych właściwości użytkowych, zapewniających bezpieczeństwo strażaków. Te specjalistyczne materiały wymagają jednak równie specjalistycznej pielęgnacji i konserwacji, aby zachować ich podstawowe (wysokie) właściwości ochronne i trwałość tych niezwykłych właściwości.
Kwestią o znaczeniu fundamentalnym jest wiedza, że dla strażaka bardziej niebezpieczne jest cykliczne narażanie się na szkodliwe substancje podczas noszenia skażonych ŚOI, niż chwilowy kontakt ze znaczną ilością substancji niebezpiecznych. Można to porównać do sytuacji z paleniem papierosów. Jeden papieros nas nie zabije, ale jak będziemy palić kilka lat to ryzyko zachorowania na raka będzie dużo większe. Warto też wiedzieć, że „czysta wizualnie” odzież ochronna nie zawsze jest wolna od szkodliwych substancji i drobnoustrojów.
Dekontaminacja środków ochrony indywidualnej strażaka to proces polegający na usunięciu niebezpiecznych substancji chemicznych, biologicznych i metali ciężkich w zakresie niezbędnym, by zapobiegać występowaniu niekorzystnych konsekwencji dla zdrowia. Dekontaminację można też określić jako czynność usuwania zanieczyszczeń z odzieży ochronnej i sprzętu za pomocą procesu fizycznego, chemicznego lub tych dwóch połączonych procesów. Jednak tylko w technologii stosowanej przez Decontex proces ten polega na użyciu ciekłego dwutlenku węgla (LCO2).
Zatem celem naszych działań jest usunięcie ze środków ochrony indywidualnej strażaka zanieczyszczeń:
Chemicznych
- lotne związki organiczne (LZO)
- wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA)
- dioksyny
- cyjanki
Biologicznych
- bakterie
- wirusy (w tym Sars Cov2)
- grzyby
Szczególnych
- azbest
- metale ciężkie
Badania naukowe potwierdzają bardzo wysoką skuteczność dekontaminacji przy użyciu ciekłego CO2 w zwalczaniu toksycznych substancji absorbowanych przez środki ochrony osobistej. Nasza Dekontaminacja pozwala też zachować podstawowe (wysokie) właściwości ochronne materiałów przez wiele lat i wydłuża okres ich bezpiecznej eksploatacji!
DLACZEGO CIEKŁY CO2 JEST TAK SKUTECZNY W CZYSZCZENIU I ODKAŻANIU? – “TAJEMNICA” CO2
Znakomite właściwości czyszczące ciekłego dwutlenku węgla (LCO2) odkryto już na początku lat 90-tych ubiegłego wieku w USA. Jednakże z uwagi na ówczesne ograniczenia technologiczne i początkowe duże koszty tej technologii jej wdrożenie na skalę przemysłową musiało poczekać ponad dwadzieścia lat. Bardzo wysoka skuteczność czyszczenia LCO2 wynika wprost z jego właściwości fizyko-chemicznych. Dwutlenek węgla w fazie ciekłej szybko dyfunduje (przenika przez porowate przegrody), ma niską lepkość i niemal zerowe napięcie powierzchniowe. Może więc łatwo penetrować wszystkie warstwy odzieży i innych środków ochrony indywidualnej. Doskonale obrazują to poniższe grafiki.
LCO2 będąc związkiem niepolarnym działa jak rozpuszczalnik dla innych substancji niepolarnych, w tym dla najbardziej rakotwórczych i szkodliwych dla strażaka policyklicznych węglowodorów aromatycznych – WWA. Rozpuszcza też fluorowęglowodory, miesza się z olejem a po rozprężeniu pozwala łatwo usunąć zanieczyszczenia, bez użycia wody. Warto widzieć, że odzież strażaka w zdecydowanej większości zanieczyszcza się brudem o budowie niepolarnej, który łatwo rozpuszcza się w LCO2. Oto cała tajemnica!
RÓŻNICA POMIĘDZY PRANIEM WODNYM A CZYSZCZENIEM/DEKONTAMINACJĄ W TECHNOLOGII DECONTEX
Jak widać nasza technologia to coś więcej jak pranie! Pragniemy jednak bardzo mocno podkreślić, że nasz proces dekontaminacji i powszechnie stosowane już w strażach pożarnych pranie wodne są to usługi komplementarne a nie substytuty. Tu można znowu posłużyć się obrazowym przykładem „z życia”: zęby myjemy codziennie (czyli pierzemy ubrania, kiedy trzeba) ale raz do roku idziemy do dentysty na kontrolę (czyli dekontaminujemy ubranie w LCO2 czyniąc je całkowicie sterylne z tego czego nie widać, a bardzo nam szkodzi).
DECONTEX POLSKA DBA NIE TYLKO O ZDROWIE STRAŻAKÓW ALE CHRONI TEŻ ŚRODOWISKO.
Trzeba mocno podkreślić, że technologia czyszczenia oparta na wodzie sprawia, że faza użytkowania odzieży jest najbardziej zasobochłonna, przewyższając zasoby potrzebne do uprawy nowych surowców. Według University of California-Santa Barbara, pranie odpowiada za 64% zużycia energii i 76% zużycia wody w cyklu życia koszulki z bawełny. W przypadku trwałych włókien metaaramidowych, paraamidowych czy też PBI i PBO stosowanych w ŚOI strażaka procent ten jest zdecydowanie wyższy. Wybór właściwego podejścia do prania daje możliwość wpłynięcia na życie, ekonomię i planetę. Ciekły dwutlenek węgla sprawia też, że pranie staje się nieco bardziej interesujące i o wiele mniej „brudne”.
Poniżej zdjęcia maszyn dekontaminacyjnych, w których Decontex czyści odzież ochronną i inne ŚOI strażaka.
Na czym polega i jak przebiega nasz proces dekontaminacji pod nazwą DECO2FIRE napiszemy Wam w kolejnym wpisie. Cały zakres dostępnych usług jakie oferujemy znajdziesz w sklepie Remiza.pl oraz u naszych Partnerów Handlowych.
Odwiedź nasz profil na facebooku – link oraz już niedługo nową stronę internetową.
Pozdrawiamy,
Zespół Decontex Polska