Gaśniczy gigant polickiej Zakładowej Straży Pożarnej

Na przełomie 2023 i 2024 roku Zakładowa Straż Pożarna Zakładów Chemicznych POLICE została doposażona w nowy samochód ratowniczo – gaśniczy.

Firma Moto-Truck, która zrealizowała zamówienie Zakładów Chemicznych pod zabudowę wykorzystała czteroosiowe podwozie Mercedes Arocs 3251L 8×4 z silnikiem o mocy 511 koni mechanicznych.

Foto. MT

Do przewozu strażaków służy dwuosobowa fabryczna kabina Mercedesa i przedział załogi, w którym jest miejsce dla czterech osób. Komunikację zapewniono za pomocą okien w obu kabinach połączonych elastycznym rękawem gumowym.

Foto. MT

Nadwozie to konstrukcja wykonana z metalu w układzie skrytek 2+2+1. Dach w formie podestu roboczego.

Foto. ZSP

Samochód dysponuje trzema kompozytowymi zbiornikami, na wodę o pojemności 10 000 litrów, na środek pianotwórczy do gaszenia substancji polarnych o pojemności 1100 litrów i na środek pianotwórczy do gaszenia substancji niepolarnych o pojemności 4000 litrów. Z tyłu pojazdu znajduje się autopompa klasy A60/8 o wydajności 6200 litrów na minutę.

Foto. ZSP

Na dachu zabudowy zostało umieszczone zdalnie sterowane działko wodno-pianowe o wydajności 4000 litrów na minutę, zasięg rzutu wynosi około 80 metrów. Posiada ona kamerę celowniczą z oprogramowaniem zapobiegające uderzeniom strumienia wody np. w kabinę pojazdu.

Foto. MT

Jest oczywiście linia szybkiego natarcia, maszt oświetleniowy, wyciągarka, instalacja zraszaczową, kącik sanitarny i system oświetlenia pola pracy.

Foto. MT
Foto. ZSP
Foto. ZSP
Exit mobile version