Jak prawidłowo zapinać pasy bezpieczeństwa?

Pasy bezpieczeństwa zmniejszają ryzyko doznania poważnych obrażeń oraz śmierci na skutek wypadków drogowych. Dotyczy to również strażaków, a nic nie zwalnia osób jadących wozem strażackich z obowiązku ich zapinania.

Akcja #RatoPasy, w którą włączyliśmy się od samego początku ma na celu nie tylko zwiększenie liczby strażaków zapinających pasy bezpieczeństwa, ale też pokazanie, w jaki sposób robić to prawidłowo. Pasy zapięte w niewłaściwy sposób nie spełniają swojej funkcji, a nawet potrafią spotęgować obrażenia. Instruktorzy FireTrap.pl przygotowali krótkie wskazówki na temat tego, w jaki sposób zapinać pasy prawidłowo.

Pasy bezpieczeństwa powinny znaleźć się jak najbliżej ciała. Dopilnuj, żeby żaden element wyposażenia np. latarka, radiostacja, rękawice nie znalazły się pomiędzy Twoim ciałem a pasami. Uważaj też na rzeczy, które nosisz w kieszeniach. Klucze, noże, telefon itp. przesuń tak, żeby nie znalazły się pod pasem.

Dbaj o to, żeby pas przebiegał na kolcach biodrowych, czyli najbardziej wystających częściach miednicy. Pilnuj, aby pas nie przechodził na brzuchu! W przypadku zderzenia Twoje organy wewnętrzne będą chronione właśnie przez kolce biodrowe. Jeśli pas będzie przechodził przez brzuch może, to spowodować poważne obrażenia.

Staraj się jechać bez kurtki. Jeśli już musisz jechać w kurtce to przełóż część biodrową pasa poniżej linii kurtki zamiast trzymać ją na kurtce. Pas znajdzie się bliżej miednicy, nie będzie leżał na grubej kurtce i ominie przedmioty, które mogą znaleźć się w kieszeniach. 

Sprawdź, czy pas nie jest skręcony. Pas podczas zapinania może się skręcić. Upewnij się, czy tak się stało i rozkręć pas. Jeśli będzie on skręcony, to będzie działał nieskutecznie.

Po zapięciu dociągnij mocno pas. Pamiętaj, żeby w czasie drogi dociągać go regularnie. Po każdym razie, gdy musiałeś wykonać jakiś ruch np. schylić się po latarkę lub radiostację z półki popraw dopasowanie i ponownie dociągnij pas. Upewniaj się, że pas nie jest luźny i jest jak najbliżej ciała.

Exit mobile version