Zajmowanie się legitymacjami OSP ma być obciążeniem urzędników, dodatkowo nie mają aktualnego rejestru członków OSP – tak uważa Związek Powiatów Polskich.
ZPP przesłał do Sejmu opinię do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochotniczych strażach pożarnych. Samorządowcy negatywnie ocenili przepisy, które nakładają na samorządy obowiązek weryfikowania rejestru strażaków OSP uprawnionych do otrzymania legitymacji.
Według Związki gminy nie dysponują rejestrem aktualnych członków OSP i danymi związanymi z uprawnieniami do świadczenia ratowniczego, dlatego chcą, żeby wszystkim zajęła się Państwowa Straż Pożarna.
Wydawaniem legitymacji strażaków OSP i uprawnionych do świadczenia ratowniczego powinny zajmować się właściwe jednostki Państwowej Straży Pożarnej (z poziomu powiatowego lub miejskiego), które mają informacje kto jest członkiem OSP oraz kto pobiera świadczenie ratownicze a nie gminy, które takich danych nie posiadają – wskazał prezes zarządu ZPP Andrzej Płonka.
Zadania związane z legitymacjami dla strażaków-ochotników mają być również obciążeniem urzędników, którym samorząd będzie musiał zapłacić więcej.
Autorzy opinii wskazali, że aplikacja mObywatel, w której ma być legitymacja nie jest obowiązkowa, dlatego powinna istnieć inna wersja dla ochotników, którzy nie mają aplikacji.
W ramach projektu nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o ochotniczych strażach pożarnych przygotowanego przez Polskę2050 legitymacja strażaka OSP ma trafić tylko do aplikacji mObywatel. Do jutra na stronie Sejmu trwają konsultacje, do dzisiaj złożono 25 ankiet z uwagami i propozycjami, później projektem zajmie się odpowiednia komisja.